• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-11-20
 • Dün akşam Dargeçit'te zırhlı polis aracının çarpmasıyla yaralanan kadın sabah Mardin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı

  Kürdistan’daki devlet terörünün son zamanlardaki önemli biçimlerinden biri haline gelen zırhlı araç katliamlarının/yaralamalarının sonuncusu da dün akşam saatlerinde Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Saray mahallesinde yaşanmıştı.

   

  Devriye gezen zırhlı polis aracı 60 yaşlarındaki Fatma Nure Dursun isimli kadına çarpmış, vücudundaki çok sayıda kemiğin kırılmasına neden olmuştu. Olaydan sonra Midyat Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Dursun’un sabah saatlerindeyse ambulansla Mardin Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi.

   

  Bu kaçıncı?

   

  Kürdistan’ın sokaklarında büyük bir kin ve pervasızlıkla dolaşarak “devlet burada” mesajı veren bu zırhlı araç terörüyle sadece 2008 yılından bu yana en az 16 çocuk yaşamını yitirdi, 12 çocuk yaralandı.

   

  Yakın zamanda yaşanan bu terörde ilk elde aklımıza gelen şu cinayetler işlendi:

   

  4 Mayıs 2017 gecesi Silopi’de polislerin kullandığı akrep tipi zırhlı aracın bir evin duvarını yıkarak evde uyuyan iki çocuğun ölümüne neden olduğu 

   

  20 Haziran 2017’de Lice'de polise ait zırhlı aracın çarptığı otomobildeki beş  sivil yaşamını yitirdi.

   

  21 Ekim 2017 Siirt'te zırhlı polis aracı 7 yaşındaki Felek Batur'a çarptı. Hastaneye kaldırılan Batur, yaşamını yitirdi.

   

  Bitlis’in Hizan ilçe merkezinde de 19 Ekim tarihinde zırhlı aracın çarptığı 55 yaşındaki Gülten Yaraşlı yaşamını yitirmişti.

   

  Yine 14 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde askeri zırhlı araç Pakize Hazar isimli yaşlı bir kadına çarpmış, Hazar olay yerinde yaşamını yitirmişti.