• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-06-06
 • ‘Yeşil Yol’a dur’ diyenler mahkemede seslendi: Adaleti yerine getirin!

  Yeşil Yol’a dur dedikleri için haklarında dava açılan 24 kişinin yargılandığı davada savunma yapan yaşam savunucusu Süreyya Yücel, “Mahkemenize de söyleyeyim. Biz yeşil yola karşıyız. Şimdiye kadar hukuk görmedik, Yeşil yol hukuksuzdur. Adaleti yerine getirin” dedi.

   

  Yeniden başlayan Yeşil Yol adı altındaki doğa katliamının Yukarı Kavron’daki çalışmasının durdurulması için “Ìş ve çalışma hürriyetini ihlal” suçlaması ile iki ayrı davada 24 kişinin yargılandığı duruşma Rize’nin Pazar ilçesindeki Pazar Adliyesi’ne devam edildi. Yargılananlardan 8’inin katıldığı dava kimlik tespit ile başladı.

   

  Daha önce yazılı ifadesi alınan sanıklar dışında kalan 2 yaşam alanı savunucusunun ifadesi alındı. İlk olarak konuşan Gökhan Altay, “Kavron Yaylası’na gezmek için gitmiştim. Millet park alanında iş makinesi vardı bu yasaktı. Ne iş yaptığını sorduk. Güvenlik bana jandarmayı çağırmasını söyledi. Çağırdık ancak jandarma bizi gözaltına aldı. Konuşmak amaçlı oradaydık jandarma ekipleri geldi bizi alıp karakola götürdü. İş makinesinin önüne oturmadım” dedi.

   

  Süreyya: Yeşil Yol’a karşıyız

   

  Daha sonra Süreyya Yücel’in ifadesine geçildi. İş makinesinin çalıştığını duyunca olay yerine gittiklerini söyleyen Süreyya, “Yürütmeyi durdurma kararı olduğunu söyledim ancak onlar sessiz kaldılar. Kandırmayı aradık jandarma orada bir ekibin olduğunu söyledi biz onlardan yardım istedik, bizim mülkümüzü taciz ediyordu. Jandarma geldi, ancak şirket yetkililerine çalışmaya devam edin dedi. Biz de yanlış olduğunu söyledik. Hukuki karar olduğunu söyledik. Gördük ki çalışma yapanların hiçbir donanımı yok bu çalışmayı yapmak için. Bu ayrı bir hukuksuz durumdu” dedi. Jandarma işini yapmayınca kendilerinin dönerin önüne oturduklarını çalışmanın hukuksuz olduğunu söylediklerini belirten Süreyya, “Biz hukuktan aldığımız güçle yanlış yapmadığımızı çalışmanın durması gerektiğini söyledik. Jandarma sonra bizi gözaltına aldı” diye konuştu.

   

   

  Süreyya son olarak projeye karşı olduğunu bu dava da hukukun uygulanması gerektiğini ancak bunu şimdiye kadar görmediklerini söyledi. “Adaleti yerine getirin” diye seslenen Süreyya, “Mahkemenize de söyleyeyim. Biz yeşil yola karşıyız. Yeşil yol hukuksuzdur. Adaleti yerine getirin” dedi.

   

  Dava öncesinde Fırtına İnisiyatifi kısa bir açılması yaptı. Açıklamayı yapan Heva Reyhan, bugün yargılayanlar arasında 20 yaşından 77 yaşına kadar her yaştan hemşinli olduğunu kaydederek, “Hepimiz, fırtına vadisinin / kaçkarların kadim yaylaları yukarı kavrun, samistal vd.nin insanlarıyız. Kimimiz bu dağlarda çobanlık, yaylacılık yaptı; kimimiz dünyaya gözünü burada açtı; kimimiz de ilk sevdalıklarını yaşadı burada” diye belirtti.

   

  İki hafta önce, Kavrun ve Pokut yaylalarında meydana gelen hortumun, birçok evin çatısını söküp attığını ifade eden Heva, “Evlerin içindeki eşyalar kullanılamaz halde. Evlerinin üstünü örtmek isteyen kavrunlulara jandarma izin vermiyor, valiliğin talimatı varmış! Aslında bu olay net bir şekilde özetliyor” diye konuştu.

   

   

  ‘Biz burada tehdit edilirken iş makineleri yaylalarda çalışıyor’

   

  “Bu tür absürt ceza davaları, TOKİ uygulamaları, imar planları vb. idari ve yargısal süreçlerle Çamlıhemşin insanı Fırtına Vadisi’nden, yaylalarından adeta göçe zorlanıyoruz” diyen Heva, “Biz burada, hapis cezası tehdidiyle terbiyeye tabi tutulurken; dağlar da, şu anda, şimdi iş makinelerince fütursuzca deliniyor. Yaylacıların, yaylalarına gitmelerine izin verilmiyor. Yayla evleri harabeye dönüyoruz ” sözlerini kullandı.

   

  Heva son olarak, “Biz buradayız! Kadimden bu yana bu dağlarda, bu orman, dere ve yaylalardayız. Hiçbir yere gitmiyoruz. Herşeye karşın: En doğal hakkımızı, doğanın hukukunu savunmak adına; anayasal hak ve yetkilerimizi kullanmaya, talep etmeye devam edeceğiz” dedi.

   

  Tulum eşliğinde horon oynayan grup davayı izlemek üzere mahkemeye girdi.

   

  Gazete Şujin