• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-05-19
 • Yazaki'de çalışan bir kadın işçi formen Mehmet Göğebakan'ın cinsel saldırı girişimine maruz kaldı

  Bursa Gemlik Serbest Bölge’de kurulu bulunan otomotiv yan sanayi fabrikası Yazaki, sadece kötü çalışma koşullarıyla değil, aynı zamanda kadın işçilerin maruz kaldıkları “özel” muamelelerle daha önce de gündeme gelmişti. Fabrika bu sefer de bir kadın işçinin formen Mehmet Göğebakan’ın cinsel saldırı girişimine maruz kalmasıyla gündemde.

   

  Gemlik Yazaki’de çalışan ve geçici olarak Kuzuluk fabrikasına gönderilen bir işçi kadının yattığı yere giren formen (denetim görevlisi) Mehmet Göğebakan, kadına tecavüz etme girişiminde bulundu.

   

  Basına yansıyan haberine göre kadın işçi saldırı girişimini jandarmaya şikayet etti. Ardından daha önce de fabrikada kadın işçilere cinsel saldırıda bulunan Göğebakan hakkında soruşturma başlatıldı.

   

  Olayla ilgili açıklama yapan Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu, "İşçi kadınların çalıştıkları yerlerde insan haysiyetine yaraşır koşullarda çalışması en doğal hakkıdır. İşveren bu koşulları sağlamakla yükümlüdür" denilerek yaşanan olaydan hem patronun hem de işyerinde örgütlü Türk Metal’in (TM) sorumluluğu olduğu vurgulandı.

   

  Komisyon açıklamasında şunlar belirtildi:

   

  Yazaki yönetimine bildiriyoruz; ulusal ve uluslararası iş ve ayrımcılık yasalarında tecavüz suçtur. İşçi kadınların çalıştıkları yerlerde insan haysiyetine yaraşır koşullarda çalışması en doğal ve sıradan insan hakkıdır. İşveren bu koşulları sağlamakla yükümlüdür. Sendikal örgütlülüğün olmadığı veya Yazaki'de olduğu gibi Türk Metal gibi sendikal anlayışların olduğu işyerlerinde kadınlar daha da korumasızdır.

   

  Ön yargılar, gelenekler çoğu kez kadınların yaşadıkları cinsel taciz ve saldırıları dışa vurmaktan alıkoyuyor. Buna bir de işsiz kalma korkusu eklenince kadınlar yaşadıklarını dile getiremiyorlar. Gemlik Yazaki'de kadın arkadaşımızın başına gelenlerin ne ilk ne de son olmadığını biliyoruz. Birleşik Metal İş Sendikası kadın işçileri olarak girmiş olduğu mücadelede yanında olduğumuzu duyuruyoruz. Kamuoyunu Gemlik Yazaki'deki gelişmeleri takip etmeye çağırıyoruz.