• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-09-21
 • Yargıtay tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım'ın dosyasını usulden bozdu

  Kendisine silah zoruyla defalarca tecavüz eden 35 yaşındaki Nurettin Gider’i öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan Necin Yıldırım hakkında Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ömür boyu hapis cezası, Yargıtay 1. Dairesi tarafından usulden bozuldu. Yıldırım’ın dosyası yerel mahkemeye geri gönderildi.

   

  Yalvaç Ağır Ceza’nın verdiği ömür boyu hapis cezasına hem Nevin Yıldırım’ın avukatı hem de savcı itirazda bulunmuş, temyize giden dosyayla ilgili Yargıtay’da açılan dava 14 Eylül’de görülmüş, mahkeme kararın açıklanmasını bugüne ertelemişti.

   

  Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nde 14 Eylül'de görülen ve Nevin Yıldırım'ın avukatı Derya Demirkılınç'ın da katıldığı karar duruşmasının gerekçeli kararı, bugün taraflara açıklandı. Avukat Derya Demirkılınç, kararla ilgili, "Yargıtay, duruşmada yerel mahkemenin Nevin Yıldırım'ın bu fiili işlerken başkalarının da yardım ettiği yönünde kanaat oluştuğu görüşünü dikkate alarak, 'Böyle bir kanaat oluştu ise bunun delilleriyle değerlendirilmesi gerektiğinden yargılama usulen yanlıştır. Yeniden yargılama yapılarak eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir' şeklinde karar verdi. Dava dosyası yeniden Yalvaç'a gelecek ve diğer şüpheliler hakkında açılan dava dosyası ile birleştirilerek yeniden yargılama yapılacak" dedi.

   

  Savcı cezayı az bulup itiraz etmişti

   

  DHA’nın haberine göre davayı soruşturan dönemin Cumhuriyet Savcısı Osman Çabuk, mahkemenin verdiği ömür boyu hapis cezasını az bularak, cinayetin işleniş şeklinin 'canavarca hisle adam öldürme' şeklinde olduğunu, bu nedenle verilecek cezanın ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası olması gerektiğini belirterek temyiz davası açmıştı. Nevin Yıldırım'ın karar aşamasındaki avukatı Hüseyin Aksoy ise verilen cezanın çok olduğu yönünde itirazda bulunarak temyize başvurmuştu.

   

  Savcı 47 kişiyi sorguladı

   

  Nevin Yıldırım'ın 29 Ağustos 2012 tarihinde Nurettin Gider'i kayınpederi, kayınbiraderi ve kendi babası ile birlikte tasarlayarak öldürmüş olabileceği yönünde şüpheler bulunuyordu. Savcılık soruşturma safhasında bu kişileri de sorgulamış ancak delil yetersizliği nedeniyle yargılama yapılamamıştı. Savcı Osman Çabuk, soruşturma safhasında 47 kişinin tanıklığına başvurmuş, bu kişilerin tümü mahkemede dinlenmiş, ancak suça iştirak eden başka biri olabileceği yönünde bir ize rastlanamamıştı.

   

  Dava 2 yıl sürdü

   

  Cinayeti en başından beri kendisinin işlediğini belirten Nevin Yıldırım, olay yerinde yapılan tatbikat esnasında da cinayeti tüm ayrıntıları ile savcıya anlattı. 2013 yılında açılan davaya bakan mahkeme, 25 Mart 2015 tarihinde Nevin Yıldırım'ı 'tasarlayarak adam öldürme' suçunu işlediği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.