• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-11
 • TM'yle görüşen MESS bu sefer de ücretlere yüzde 6,4 oranında zam "önerdi", TM'yse halen basın açıklamasından bahsediyor

  2017 yılında 28.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleşen otomotiv sektörünün bel kemiğini oluşturduğu MESS Grup Sözleşmeleri görüşmelerinde arabulucu süreci de anlaşmayla sonuçlanmayınca sendikalarla yeniden görüşme talep eden MESS, bu sefer de ücretlere yüzde 6,4 oranında teklifle geldi.

   

  Türk Metal (TM), Birleşik Metal-İş (BMİS) ve Öz Çelik-İş’te örgütlü yaklaşık 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmelerde arabulucu süreci de anlaşmazlıkla sonuçlanınca MESS’in talep ettiği görüşmeler bugün başladı. İlki TM ile gerçekleşen görüşme bittikten sonra yapılan açıklamada ücretler konusunda anlaşmaya varılamadığı belirtildi. “Yüzyılın sözleşmesini imzalayacağız” havaları basan TM tarafından yapılan ve suya sabuna dokunmamaya özen gösterildiği her halinden belli olan açıklamada ücretler için daha önce yüzde 3,2 zam dayatan MESS’in bu görüşmede bunu 2 katına çıkararak yüzde 6,4’e çıkardığı belirtildi. TM’nin yüzde 38’lik zam talebiyle açtığı perdeyi düşünecek olursak -ve elbette yaşamın gerçeklerini- MESS’in bu tutumuyla işçilerle dalga geçmeyi sürdürdüğü açık.

   

  Buna rağmen TM halen üretimi etkileyecek bir eylemden söz etmekten özenle kaçınan bir açıklama yaparak, daha önce belirtilen kent merkezlerinde basın açıklamaları gerçekleştirme kararına uyacağını ifade etti.

   

  TM’nin açıklamasında toplantıda anlaşmazlık konusu maddeler üzerinde yeniden müzakere yapıldığı, fazla çalışmalar başlıklı Madde 28 ile Ek Madde 3 üzerinde anlaşma sağlandığı bilgisi verildi. Ayrıca sözleşmenin eki niteliğindeki İç Yönetmelik’in güncellenerek, tutanak altına alındığı belirtildi. Bu gelişmelerle MESS’le yapılacak olası satışa önden güzelleme dizen TM şöyle devam etti:

   

  Toplantının sonunda daha önce vermiş oldukları yüzde 3,2’lik ücret teklifini revize ederek ilk 6 ay için işyeri ortalamasının yüzde 6,4’ü olarak, sosyal yardımlarda ise ilk yıl için yüzde 12,8 olarak artış önermişlerdir. MESS’in yeni ücret ve sosyal haklarda artış teklifi kabul edilmemiştir.

   

  Alınan kararlar doğrultusunda eylem takviminin uygulanacağını belirten TM, işçilerin tepkilerini de dikkate alarak neden grev demediğini de izah etti! Ona göre bunda mevzuat belirleyiciymiş! Mevzuata göre arabulucu raporu kendilerine ulaştırılmadan grev kararı alınamazmış! Arabulucu raporu kendilerine ulaştığı anda gerek grev gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaklarmış!

   

  Açıklamanın satır aralarına, ruhuna sinense işi yayarak tepkiyi boşaltmanın hedeflendiğidir! Öyle olmasa MESS’in adeta dalga geçercesine açtığı sahneyi aynı küstahlıkla devam ettirmesi karşısında daha net ve işçileri de belirsizlikten çıkarıp, grev havasına sokacak somut açıklamalar yapılırdı.

   

  Sendikaların tok ve net konuşmamasına karşı tepkilerini çeşitli kanallar üzerinden dile getiren metal işçileri gelinen noktada TM’yi neden grev demediğini izah etmek zorunda bıraktı. Bunun net bir “grev” kararına dönüşmesininse tepkinin daha güçlü ve örgütlü bir basınca sıçratılmasına bağlı olduğu açık. TM’nin anladığı dilden konuşulmasına… Aksi takdirde süreç, MESS’le TM’nin kurduğu, oynadığı bir tiyatro olarak devam edecek. Diğer sendikaların da izleyici koltuklarına çekildikleri bir oyuna...