• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-01-06
 • Gece yarısı Meclis'ten geçirilen düzenlemeyle TÜRGEV ve ENSAR gibi vakıflara kıyaklar yapıldı

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının “oyun alanı” haline gelen ve eğitim politikalarının içeriğinin belirlenmesinde birinci derece adres olduğu da bizzat Erdoğan tarafından ilan edilen TÜRGEV ile çocuklara dönük cinsel istismarın açığa çıkmasına rağmen dört koldan korumaya alınan ENSAR gibi vakıflar için yıllardır fiilen yapılan kıyaklar şimdi yasal bir çerçeveye kavuşturuldu. Gece yarısı Meclis Genel Kurulu’ndan geçirilen düzenlemeye göre eğitim hizmeti verdikleri iddia edilen bu gibi kurumlara bundan sonra hazine malları yarı fiyatına satılacak ya da 49 yıllığına kiralanabilecek.  

   

  Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi Ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu’nun 4. ek maddesinin mevcut halinde ‘öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyeti bulunan’ dernek ve vakıflara Hazine mallarının 49 yıllığına kiralanması ve yarı fiyatına satılabilme maddesi yer almazken, gece yarısı yapılan düzenlemeyle bu tür kurumlara hazine mallarının peşkeş çekilmesi yasalaşmış oldu…

   

  Önceki düzenlemede sadece Kızılay, Yeşilay, Darülaceze, Darüşşafaka ve Türk Hava Kurumu gibi kurumlara Hazine malları kiralanır ya da yarı fiyatına satılırken, şimdi “öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyeti bulunan” “eğitim kurumlarına” da aynı kıyakların önü açılmış oldu.

   

  Düzenlemeyle ayrıca Kızılay, Yeşilay, Darülaceze, Darüşşafaka ve Türk Hava Kurumu gibi kurumların taşınmazlarının “eğitim hizmeti” verdiği iddia edilen bu kurumlara kiralanmasının da önü açıldı:

   

  Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Yeşilay Vakfı ile Darülaceze Başkanlığı ve Darüşşafaka Cemiyeti ve Türk Hava Kurumu tarafından kuruluş amaçlarına uygun olarak kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan mülkiyeti Hazineye, kamu kurum ve kuruluşlara ait taşınmazlar üzerinde adı geçen Dernek, Vakıf, Başkanlık, Cemiyetler ve kurum lehilene kırk dokuz yıl süre ile bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebilir veya 492 sayılı kanunun 63’üncü maddesinde yer alan esas değerin yarısı üzerinden doğrudan satılabilir.

   

  Mevcut yasada Hazine taşınmazlarının kiralanması ya da yarı fiyatına satılmasıyla ilgili madde şu şekilde:

   

  Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Türkiye Yeşilay Vakfı tarafından kuruluş amaçlarına uygun olarak kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan mülkiyeti Hazineye, kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde adı geçen Dernek, Cemiyet ve Vakıf lehine kırk dokuz yıl süre ile bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebilir, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler üzerinde ise bunlar adına bedelsiz kullanma izni verilebilir. Bunlardan ayrıca hasılat payı alınmaz. İrtifak hakkı tesis edilen taşınmazların tapu kütüğüne, taşınmazların amacı dışında kullanılmayacağına ilişkin şerh konulur.

   

  Yeni düzenlemede buna “eğitim ve yurt hizmeti veren kurumlar” ibaresi eklenerek konu şu şekilde tarif edildi:

   

  Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar ile kamu yararına çalışan derneklerden öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyeti bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken belirlenen şartları sağlayanlar lehine kuruluş amaçlarına uygun kullanılmak üzere mülkiyeti Hazineye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde kırk dokuz yıl süre bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebilir veya Kanunun 63. maddesinde yer alan harca esas değerin yarısı üzerinden doğrudan satılabilir.