• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-12-16
 • DİHA muhabiri Nedim Türfent'e ceza artırımına gidilerek 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi

  İstanbul’da geçen yılbaşı gecesi 39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina katliamından sorumlu 7 İŞID’li adli kontrol şartıyla tahliye edildi. İŞID’lılar tahliye ile ödüllendirilir ve desteklenirken, hapiste olan yüzlerce gazeteciden biri olan gazeteci Nedim Türfent’e ise 19 ay tutukluluğunun ardından hapis cezası verildi.  Üstelik Türfent’e verilen cezada artırıma gidildi.

   

  Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent’e ‘terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 7 yıl hapis cezası verildi. Daha sonra  'fiilin devamlılığı' iddiasıyla artırıma gidilerek ceza 8 yıl 9 aya çıkarıldı.

   

  Gazeteci Türfent’in ilk duruşmasında 24 tanıktan 13’ü ifadelerinde işkence gördüklerini ve zorla ifade verdiklerini açıklamıştı. Geriye kalan biri gizli tanık olmak üzere 11 tanıktan 4’ü ise sonraki duruşmalarda ifade vererek işkence altında kendilerine kağıt imzalatıldığını kaydetmişti. 19 aydır Van T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Türfent, 5’inci duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Türfent  “Bizler muhalif gazeteci olduğumuz için içerideyiz. İktidarın değirmenine hiçbir şekilde şu taşımayacağız. Gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilik halkın vicdanıdır, bunun aksi bir şekilde haber yapmamız mümkün değildir. Gazetecilik iktidarın üstünde bir kontrol mekanizmasıdır. Ben “Türk’ün gücünü göreceksiniz” haberi yüzünden hedef alındım ve bunun için içerdeyim.” Sözleriyle savunmasını yaptı. Duruşmada konuşan Avukat Harika Karataş, dosyada aleyhte delil kalmadığının altını çizdi.

   

  Savcılığın tutukluluğun devamını istemesinin ardından mahkeme heyeti gazeteci Türfent’i ceza artırımına giderek 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

   

  Nerdim Türfent Yüksekova'da bir şantiyede işçilerin ellerini arkadan kelepçeleyip yere yatıran ve 'Türkün gücünü göreceksiniz' diyerek işçileri tehdit eden Özel Harekatçıların haberini yapmıştı. Bu haberden sonra ÖH ve PÖH'çüler tarafından sürekli olarak ölümle tehdit edilen Türfent, yakalandığı anlardan hemen sonra bile JİTEM nickli twitter hesabı üzerinden tehdit edilmişti.