• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-12
 • TÜPRAŞ'ın Aliağa Rafinerisi'nde dün yaşanan iş cinayetine karşı bugün iş bırakıldı

  TÜPRAŞ’ın Aliağa’daki rafinerisinde dün sabah yaşanan iş cinayetinde taşerona bağlı olarak çalışan işçilerden Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere hayatını kaybetmiş, iki işçi de yaralanmıştı.

   

  Dört işçinin bakımını yaptıkları tankın gaz sıkışmasıyla patlaması sonucu hayatını kaybetmiş olmasına rağmen rafineride üretim durmamış hatta kaymakam çıkıp pişkince, “Uzun zamandır bakımı yapılan bir tankta gaz sıkışması nedeniyle, ani bir patlama olmuş. Adli bir vakıadır. Kısmidir. Üretim devam etmektedir. Dışarıdan bir saldırı yok. İş kazası” diyebilmişti!

   

  TÜPRAŞ’ın direngenliğiyle bilinen Aliağa rafinerisi işçileri bugün tüm gün iş bırakarak arkadaşlarının katledildiği iş cinayetini protestoyla yanıt verdiler bu küstah tutuma, işçinin kanının sudan ucuz muamelesi görmesine.

   

  Sabah saat 08:00 vardiyasına giren işçilere, 'Bugün çalışmayacağız. Tüm gün arkadaşlarımız için iş bırakıyoruz!' duyurusu yapıldı. TÜPRAŞ giriş kapısında bir araya gelen işçilere Petrol-iş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay bir açıklamada bulundu.

   

  Dün yaşanan iş cinayetinde dört işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili derin bir üzüntü duyduklarını belirten Oktay, taşeron-kadrolu ayrımına işaret ederek, 'bizleri bölüyorlar ama bizim birbirimizden bir farkımız yok. Sendikalar başta olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz taşeron sistemi kaldırmalı bunun için adım atmalılar' dedi.