• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2018-01-10
 • Hükumetin yeni zam ve vergi kararlarını protesto etmek için halk en az 10 kentte sokaklara çıktı

  YAŞANACAK DÜNYA

   

  İran’da halkın isyanından sonra, Tunus halkı da emperyalist kapitalizmin yapısal krizinin bağımlı kapitalist ülkelerdeki yansımalarıyla birleşik artan “yoksulluk” ve “hayat pahalılığı”na karşı sokaklara çıktı.

   

  Pazartesi günü en az 10 kentte yapılan protestolarda polisle çatışmalar yaşandı. Polis arabaları ateşe verildi. Polisin saldırılarına taşlarla ve molotof kokteylleriyle karşılık verildi. Tebourba kentindeki eylemlerde 1 kişi polis tarafından katledildi. Onlarca kişi gözaltına alındı.

   

  15 milletvekili bulunan muhalefet partisi Halkçı Cephe’nin sözcüsü Hamam Hamami, hayat pahalılığı nedeniyle gerçekleşen protestoları partisinin “meşru bulduğunu ve desteklediğini” açıkladı.

   

  Başkent Tunus’ta protestocular hükümet binasına yürüdü. Çıkan çatışmalarda, TAP resmi haber ajansı, beş kişinin yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

   

  Hükümet, 20128 bütçesinin ilanıyla birlikte, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yakıt, telefon, internet, otel konaklama ve diğer pek çok alanda vergileri artırdı.

   

  Protesto gösterileri görece küçük gruplar halinde Pazar akşamı başlamıştı.