• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-12-05
 • Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonu'nda örgütlü TÜMTİS üyesi dört işçi işten atıldı

  Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonu'nda örgütlü TÜMTİS üyesi dört işçi, TİS öncesi diğer çalışan işçilere gözdağı verilmek için işten atıldı

   

  İşten atma saldırısına ilişkin açıklama yapan TÜMTİS, "Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonlarında örgütlenerek 26.10.2017 tarihinde TİS yetkisi almıştır. Ancak tüm girişimlerimize rağmen TİS görüşmelerine yanaşmayan işveren, işçileri sendikamızdan istifa etmeye zorlayarak işçi kıyımı yapmıştır" dedi.

   

  Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonu iş ortağı Yılmazlar EGB Araç Muayene İstasyonu sahibi Kelkit Belediye Başkanı AKP'li Ünal Yılmaz adına işleri yürüten ve Belediye Başkanı Yılmaz'ın ortağı olduğu söylenen, yeğeni ve damadı Gökhan Yılmaz, işçilere baskı yaparak sendikadan istifa etmeye zorladığını kaydeden TÜMTİS, istifayı kabul etmeyen üyelerinden 4'ünü ise işten çıkardığını belirtti.

   

  "İşçileri istifa etmeye zorlayan Gökhan Yılmaz, sendika seçme hakkına müdahalenin Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesi uyarınca 6 ay ile 2 yıl arasında hapisle cezalandırıldığını bildiği halde kimden cesaret almakta ve kime güvenmekte? Gökhan Yılmaz birilerinden garanti mi aldı? Asıl işin sahibi Kelkit Belediye Başkanı da işçileri sendikadan istifa ettirme suçuna ortak olmuştur. Kendisine Belediye Başkanı olmasını sağlayan yasaların işçilere de sendikaya üye olma hakkı tanıdığını bilen Ünal Yılmaz, bu hakka saygı duymak yerine işçilere baskı yapılmasını nasıl izah edecektir?" diye soran TÜMTİS, sendikaya üye olmanın anayasal bir hak olduğunu belirtti.

   

  TÜVTÜRK Genel Müdürlüğü'nü, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı göreve çağıran TÜMTİS, "Biz sendika olarak üyelerimizin toplu iş sözleşmeli bir düzende kavuşmaları için haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kardeş sendikaları, emekten yana tüm kurum ve kişileri araç muayene işçilerine destek vermeye çağırıyoruz" dedi.