• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-09-11
 • TDİ, Tek Tip Elbise dayatmasına karşı yarın Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi önünde bir açıklama gerçekleştirecek

  Devrimci-demokrat tutsaklara dönük saldırı, hak gaspları ve işkenceler sürüyor. TTE dayatmasıyla kimliksizleştirmeye ve iradesizleştirilmeye çalışılan tutsaklara dönük saldırılara her gün bir yenisi daha ekleniyor.

   

  15 Temmuz darbe girişiminden sonra cezaevlerini gerçek birer toplama kampı haline getirmek isteyen faşist devlet, devrimci tutsakların destansı direnişler ve büyük bedellerle kazandıkları tüm hakları birer birer gasp etmek istiyor. Bununla da yetinmiyor; bu saldırılar silsilesini insan bedeni ve ruhunu bütünlüklü olarak itaate zorlamanın simgesi olan tek tip elbise (TTE) saldırısıyla pekiştirmeye çalışıyor.

   

  Mikrofon eline aldığı her yerde işi ifrada vardırarak rengini bile tartışacak kadar kendini kaybeden Erdoğan’la, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “bir KHK’ya bakar” diyerek hazırlıklarının yapıldığını söylediği TTE, daha o KHK bile çıkmadan zindanlarda fiilen hayata geçirilmeye başlandı.

   

  Daha geçen gün ilgili yasada değişikliğe giderek yargılamalarda tutuklu-mahkûm-ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılama gibi bir ayrıma gidilerek suç tasnifine göre farklı renkler seçilecek. Düzenleme sadece FETÖ'den yargılananlar için değil; aynı kapsamdaki tüm tutuklu ve hükümlüler için geçerli olacak.

   

  Bu kapsamda politik tutsakların sesi- soluğu ve dışarıdaki gövdesi olan Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), “Tek Tip Elbise dayatmasına izin vermeyeceğiz!” demek için 12 Eylül Salı günü Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi önünde bir açıklama gerçekleştirecek.

   

  Gerçekleştireceği eylem için çağrıda bulunan TDİ şu açıklamada bulundu:

   

  Basına ve Kamuoyuna

   

  “Tek Tip Elbise dayatmasına izin vermeyeceğiz!”

   

  Son günlerde gündeme getirilen tutsaklara Tek Tip Elbise dayatmasına karşı sözümüzü söyleyeceğimiz, tepkimizi göstereceğimiz eylemimize sizleri de davet ediyoruz.

   

  Yer: Gebze Hapishanesi Önü

  Tarih: 12.09.2017 / Salı Günü

  Saat: 13.30