• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-01-31
 • "Üzerimizdeki ağır tecridin kaldırılması, gasp edilen ameliyat ve tedavi hakkımın iadesi için bedenimi ölüme yatırıyorum"

  İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi sözcüsü Kıvılcım Arat, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevinde tecritte tutulan trans birey Diren Coşkun’un ölüm orucuna başladığını duyurdu. Twitter hesabından, Diren’in 25 Ocak’ta bedenini ölüme yatırdığını duyuran Arat, trans mahkumun bu kararı vermesine yol açan süreci sosyal medya hesabından okuyucularla paylaştı.

   

   

  Tekirdağ 2 Nolu’daki iki trans mahpusdan biri olan Diren, arkadaşı aracılığıyla kamuoyuna ulaştırdığı cümlelerinde resmen işkenceye maruz bırakıldığını anlatmış. Epilasyon tedavisinin izni için götürüldüğü psikiyatristin homofobik davranışının, onu ciddiye almayışının ve kaba, aşağılayıcı davranışının onu ağlattığını aktarırken, üroloji doktorunun ona “Kadın mı olmak istiyorsun erkek mi?” diye sorduğunu, kantinde yalnızca erkeklere dönük traş köpüğü, jilet, erkek iç çamaşırı gibi ihtiyaçlar varken aylardır yazdığı dilekçelere rağmen bir cımbız dahi alamadığını anlatıyor.

   

   

  “Gerçekten öldürmekten beter ediyorlar. Benim kaybedecek hiç bir şeyim yok. Eğer ameliyatım yapılmayacaksa ölmeyi tercih ederim.” diye seslenen Diren, ağustos ayında başlayan tutukluluğu süresince 3 kez intihar girişiminde bulunmuş.

   

   

  “Burada insan onuruna aykırı birçok uygulamaya maruz kalıyorum. Üzerimizdeki ağır tecridin kaldırılması, gasp edilen ameliyat ve tedavi hakkımın iadesi için bedenimi ölüme yatırıyorum. 25 Ocak’tan beri ölüm orucu eylemine başladığımı demokratik kamuoyunun bilgisine sunuyorum.”