• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-05-25
 • Bir mafya bozuntusundan hayırsever çıkaran bu zihniyet insanda korkunç bir distopya içinde yaşadığı duygusu yaratıyor

  Burjuva devletin bir bütün olarak düzenin çivisinin çıktığı zamanlarda yaşıyoruz. Mafyanın, çetenin, katilin, tecavüzcünün, hırsızın el üstünde tutulduğu; işi için direnenin ya grevinin yasaklandığı ya da cezaevine tıkıldığı zamanlarda… Bu düzenin mayası böyleydi ama, en ağır buhranlardan geçtiği zamanlarda bile bu maya bu kadar çiğ biçimde açığa çıkmamıştı.

   

  Sedat Peker gibi hastalıklı bir mafya bozuntusu mesela “En hayırsever iş adamı” olarak ödül alabiliyor. Hem de eski Genel Yayın Yönetmeni  Abdi İpekçi Peker’giller tarafından katledilmiş Milliyet gibi bir gazete tarafından veriliyor bu ödül.

   

  Demirören’lere geçtikten sonra AKP’nin havuzu haline gelen bir gazeteye yakışır demek dışında bir şey gelmiyor insanın aklına. Bir çete lideriyle AKP havuzunda yer alan Milliyet’in bu manidar buluşması gerçeğin ironik bir tezahürü değil de nedir? Davul dengi dengine…

   

  Düşünsenize barış için imza atan akademisyenleri “Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizim için çalacak; oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız!” diye tehdit eden bir çete lideri bu… Referandum sürecinde de “Evet” diyeceğini açıklayarak, muhalifleri “Sokağa çıkan olursa onları sokakta bekliyor olacağız” diye tehdit eden bir zibidi.

   

  Uyuşturucu ve silah satışı başta olmak üzere her türlü kirli-kanlı dalaverede parmağı olan bir mafya bozuntusu... O kirli parayı hangi karanlık işlere akıttığı gün gelir ortaya çıkar zaten. Emekçilerin gencecik çocuklarını mafyatik özentiler ve paranın o “ışıltılı” dünyasının ucunu göstererek kendi bataklığına çeken, birer tetikçi yapan bu adama “hayırsever” diyecek kadar çürümüş bir zihniyet var karşımızda.

   

  Eduardo Galeano’nun ‘Tepetaklak/ Tersine Dünya Okulu*’nun son derece gerçek bir distopyası içinde yaşıyoruz vessalam...

   

  Tersine dünya okulunda kurşun su üstünde kalmayı öğrenir, mantar suya batmayı. Yılanlar uçmayı, bulutlar yollarda sürünmeyi öğrenir.

   

  Ne güzel demiş Galeano. Bizim dünyamızın tersidir kapitalizmin kan-irin-riyakarlık ve çürüme üzerinden yükselen dünyası.

   

  Karanlık bir distopyadır, kapkaranlık…

   

  *Eduardo Galeano'nun Sel Yayınlarından çıkan Tepetaklak/ Tersine Dünya Okulu'nu mutlaka okumalısınız.