• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-08-04
 • Temmuz'da en az 34 kadın, 17 de çocuk erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti

  Gazete Sûjin’in hazırladığı rapora göre Temmuz ayında en az 34 kadın, 17 de çocuk erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti. 2017 yılının ilk 7 ayında erkekler en az 242 kadını katletti.

   

  AKP hükümetinin 15 yıllık iktidarı boyunca kadına yönelik şiddetin yüzde bin 500 artış gösterdiğinin belirtildiği raporda, bu oranın OHAL koşullarında daha da yükseldiği vurgulandı. Devlet yetkililerinin cinsiyetçi söylemleri, yargı kararlarının özendirici olması ve ülkede sürdürülen savaş politikalarının kadınların yaşamlarını tehlikeye soktuğu, kadınlar bu politikalardan hayatlarıyla etkileniyor denildi.

   

  Gazete Şûjin’in derlediği verilere göre; erkekler Ocak ayında 37, Şubat’ta 30, Mart’ta 35, Nisan’da 31, Mayıs’da 39, Haziran’da ise 36’ı kadını katletti. Erkekler Temmuz ayında ise en az 34 kadını katletti. 2017 yılının ilk 7 ayında erkekler en az 242 kadını katletti.

   

  Erkekler en az 34 kadını katletti

   

  Kadınlar her gün boşanmak istedikleri, kendi hayatlarına ilişkin karar vermek istedikleri ya da başka kadınların hayatlarını korumaya çalıştıkları için en yakınındaki erkekler ya da tanımadıkları erkekler tarafından katlediliyor. Yargının cezasızlığından, Meclis’in erilliğinden cüret alan erkekler temmuz ayında 36 kadını katletti. Erk devletlerin savaş politikalarından korunmak için mülteci olmak zorunda kalan Emani ise tecavüze maruz bırakılarak yanındaki ve karnındaki çocuğu ile katledildi. Bu kadınlardan ayrı olarak, 2 mülteci kadın ise Ege Denizi’nde botun batması sonucu yaşamını yitirdi.

   

  56 kadına erkek şiddeti

   

  Ana akım medya kuruluşları, hükümet yetkilileri ve eril yargı tarafından yeniden üretilen şiddet ortamında kadınlar her gün sokakta, parkta, evde, iş yerinde ve otobüslerde kıyafetlerinden yaşamlarının her alanlarına kadar fiziksel, sözlü ve cinsel saldırıya maruz bırakılıyor. Temmuz ayında da erkekler 56 kadını şiddete maruz bıraktı.

   

  Kadınlar tanıdıkları tarafından katlediliyor

   

  Temmuz ayında kadınların yüzde 56’sı tanıdığı erkekler tarafından katledilirken, yüzde 35’i şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

   

  Yine kadınların yüzde 3’ü tanımadığı erkekler tarafından katledilirken, 2 kadın güvencesiz çalıştıkları iş yerlerinde iş cinayetleri sonucu hayatlarını kaybetti. Yine 9 kadın iş kazaları sonucu yaralandı.

   

  9 kadın özsavunmada bulundu

   

  Kadına yönelik erkek şiddeti, taciz, tecavüz ve cinayette artış yaşanırken, kadınlar yaşamlarına müdahale eden erkeklere karşı öz savunma haklarını kullanarak “Yaşamımızı savunuyoruz” diyor. Her gün en az 5 kadın katledilirken, Temmuz ayında 9 kadın kendini şiddete, tacize maruz bırakan ve tecavüz girişiminde bulunan erkeklere karşı öz savunmada bulundu.

   

  32 çocuk istismar edildi, 17 çocuk katledildi

   

  Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzle beraber çocuğa yönelik istismar, cinayet ve saldırı da aynı oranda artış gösteriyor. Meclis çocuklara yönelik cinsel istismarı araştırmayı reddederken, çocuk yaşta evlendirilmeyi arttıracak olan müftülere nikah kıyma yetkisini gündeme getiriliyor.

   

  Temmuz ayında erkekler en az 32 çocuğu cinsel istismara maruz bırakırken, 17 çocuğu da katletti.

   

  Kürdistan’da 3 çocuk katledildi

   

  Kürdistan’da özel olarak yürüttüğü savaş politikaları sonucunda da kadınlar ve çocuklar zırhlı araç çarpması, döşenen cisimlerin patlaması ve/veya çatışmalar sonucu hayatlarını kaybediyor.

   

  Yine Kürdistan’da 2 çocuk zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybederken, 1 çocuk yerde bulduğu cismin patlaması sonucu hayatını kaybetti.