• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-08-01
 • Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Düzce'deki Tekno Maccaferri fabrikasında dün grev başladı

  Birleşik Metal-İş’in (BMİS) örgütlü olduğu Düzce'deki Tekno Maccaferri fabrikasında dün grev başladı. Patronla BMİS arasındaki sözleşme görüşmeleri Mart ayında başlamış, Mayıs’ta da ücret maddelerindeki anlaşmazlık aşılamayınca arabulucu süreci başladı. Prosedür gereği başlayan bu süreçten de sonuç alınamayınca oldukça çetrefelli bir süreçten sonra 12 Temmuz’da 31 Temmuz’da uygulanmak üzere grev kararı alındı.

   

  Sürecin greve evrilmesiyle birlikte Tekno Maccaferri patronu çeşitli dalaverelerle grev kararının çıkmasını engellemeye girişti. Bunun için önce beş kişinin çalıştığı Ankara ofiste çalışan sayısını SGK kayıtları ile oynayarak haziran ve temmuz ayında kademeli olarak önce 36’ya sonra 42’ye çıkarttı. BMİS grev oylamasında “hayır” çıkması için yapılan bu sahtekarlığı fark ederek, Ankara İş Mahkemesi ile bu adreste keşif yaptırdı. Ofise gidildiğinde üç oda bir salon olan ofiste sadece üç masa ve iki kişinin olduğu, kalan 39 işçinin bulunmadığı görüldü. Geriye dönük Tekno Maccaferri’nin tüm şirketlerine bakıldığında, normalde görünen beş işçinin haricinde geriye kalan 37 işçinin izlerine ise haziran ayı öncesi diğer şirketlerin çalışanı olarak rastlandı.

   

  Bu kanıtlandıktan sonra da patronun oyunları devam etti. Bu sefer de 31 Temmuz için ilan edilen grev kararını sabote etmek için hileli duruma güvenerek, iş yerlerinde grev oylaması talebini organize etti. 21 Temmuz’da grev oylaması yapıldı ve doğal olarak bu hileli ortamda “greve hayır” çıktı.

   

  Ancak bu yasalara aykırı ve hileli durumu tespit ettiren Birleşik Metal-İş Sendikası, birçok hilenin döndürüldüğü grev oylamasına ve sonucuna itiraz etti. Yasalara aykırı ve hileli duruma itiraz, Düzce İş Mahkemesi tarafından 25 Temmuz’da kabul edildi. Grev oylaması iptal edildi.

   

  Tekno Maccaferri yönetiminin grev hakkına dönük bu saldırganlığı ve düzenbazlığının boşa çıkarılmasından sonra fabrikada 31 Temmuz’da (dün) grev başladı.

   

  Fabrika önünde BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, şube yöneticileri ve işçilerin katıldığı bir törenle start alan grev bugün ikinci gününde devam ediyor.