• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-05-15
 • TJA Batman'daki çocuk istismarı ve sistematik fuhuş olayına karşı 17 Mayıs'ta yapılacak eyleme çağrı yaptı

  Tevgera Jinên Azad (TJA), Batman’da yaşanan çocuk istismarı ve fuhuşa zorlama olayına ve bu olayın üstünün örtülmesi, “hatırlı kişilerin” kefaletle serbet bırakılması ve korunmasına karşı 17 Mayıs’ta ‘Tecavüzün kefaleti olmaz. Tecavüz satın alınamaz’ sloganıyla eylemde olacağını duyurdu. TJA tarafından yapılan açıklamada daha önce Mardin’de yaşanan N.Ç. olayı, Siirt’te asker-bürokrat-adli mercilerin de içinde olduğu istismar ve fuhuş olayı, Bingöl’deki benzer olay hatırlatılarak bunların tesadüf olmadığı vurgulandı. 17 Mayıs’ta yapılacak eyleme katılım çağrısı yapıldı.

   

  Batman’da cinsel saldırıya maruz bırakılmasının ardından aylarca sistematik fuhuşa zorlanan 14 yaşındaki G.’ye ve diğer çocuklara ilişkin yazılı açıklama yayınlayan TJA, u olayın büyük bir fuhuş organizasyonu olduğunu kaydetti.

   

  ‘Kürt kadınları ve çocukları sözkonusu olunca’

   

  Cinsel istismar olayına karışan erkeklerin temsil ettikleri siyasi kimlik ve sermaye gücü özellikleri sayesinde kefaletle serbest bırakılmasının çok daha vahim olduğuna dikkat çeken KJA, “Bu gerçeğin üstünü örtmek için dosya ile ilgili gizlilik kararı verilmiştir. Yargının Kürt kadınları ve çocukları söz konusu olunca aldığı kararlar tam bir kadın düşmanlığı biçiminde açığa çıkmaktadır” dedi. .

   

  ‘N.Ç. davalarından bilmekteyiz’

   

  Biz bu tavrı N.Ç ve Siirt davalarından bilmekteyiz” diyen TJA açıklamasının devamında şunlar belirtildi:

   

  Bu duruma karşı Batman kadınları ile dayanışmak, tecavüz mağduru kızlarımızın mücadelesini yürütmek ve yargının tecavüzcüleri kefaletle serbest bırakma kararına itiraz etmek için DTK, HDP, DBP kadın meclis ve temsilleriyle, kapatılan kadın kurum bileşenleri ile 17 Mayıs 2017 tarihinde ‘Tecavüzün Kefaleti Olmaz. Tecavüz Satın Alınamaz’ sloganı ile Batman’ da olacağız. Türkiye kadın hareketleri ve feminist grupların bu mücadelemize destek vereceklerine inanıyor ve eylemimize davet ediyoruz.

   

  Batman’da ne olmuştu?

   

  Batman’da 14 yaşındaki G., Yıldız Ç. İsimli bir kadın kuaföründe çalışırken, ilaç konulan ayranla uyutuldu. Gözünü açtığında kendisini bilmediği bir yerde buldu. Bu olaydan sonra patronu tarafından sistematik olarak fuhuşa zorlandı. Açılan davaya gizlilik kararı getirilirken, çocuğun ifadesi Batman’da onlarca çocuğun fuhuşa zorlandığını, yüzlerce erkeğin fail olduğunu ve birçok ismin bilmesine rağmen olayı gizlemeye çalıştığını ortaya çıkardı.

   

  Mahkemenin gizlilik kararı getirdiği soruşturmada üç kişi tutuklanırken, çocuğu cinsel istismara maruz bırakan pek çok erkeğin de ‘kentin tanınan isimleri olduğu için’ kefaletle serbest bırakıldığı belirtiliyor.

   

  Batman’da bu fuhuş şebekesini birçok kesim bilmesine rağmen sessiz kalmış, bu sessizlik yapılan alçaklık kadar incitici ve sarsıcı bir etki yaratmıştı.