• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-12-18
 • TDİ, 19-22 Aralık Katliamı'nı Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde yaptığı açıklamayla lanetledi

  Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), faşist devletin 20 hapishanede eş zamanlı başlatarak 28 devrimci tutsağı vahşice katlettiği 19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı’nı 17. yılında Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde yaptığı açıklamayla lanetledi.

   

  Kadın kapalı hapishanesi önünde toplanan inisiyatif bileşenleri adına yapılan ön konuşmada ‘Bundan 17 yıl önce faşist devletin 20 hapishaneye yönelik eş zamanlı başlattığı kanlı katliamda 28 yoldaşımızı aramızda aldı’ denildi. ‘Ölümün karşısında asla teslim olunmadı ve asla boyun eğilmedi’ ifadelerinin yer aldığı konuşmada ‘kanlı katliam karşısında devrimcilerin tertemiz bir sayfa ve direnme geleneği bıraktığı’na vurgu yapıldı. İnisiyatif bileşenleri ise sık sık “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük!”, “Devrim savaşçıları onurumuzdur!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganlarını attı.

   

  Ön konuşmanın ardından basın açıklamasını okumak için Arzu Aksakal söz aldı. Hapishanelerin, devrimci mücadelenin en kararlı bir şekilde verildiği ve bu mücadelenin en sert şekilde yaşandığı yerler olduğunu belirten Aksakal, “toplumsal mücadele büyüdükçe, bu mücadele sokaklara yansıdıkça hapishaneler, mücadelenin önemli alanlarından biri haline gelir. Devletin dışarıda kontrolü sağlama politikaları içeriye de yansır. Denetimi sağlamak için önce devrimci tutsakları teslim almak gerektiğinin bilinciyle saldırır” dedi.

   

  Açıklamasına “tıpkı bundan tam 17 yıl önce 19 Aralık 2000'de olduğu gibi’ diyerek devam eden Aksakal, “19 Aralık 2000, bu toprakların tarihinde bir milattır. Devletin şiddet ve zorbalığının en açık göstergesidir. Devletin 20 zindanda birden eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği katliamın tarihi. Adına “Hayata Dönüş” dedikleri 28 devrimci tutsağın katledildiği, yüzlercesinin de yaralandığı tarih. Hitlerin gaz odalarını aratmayan, çeşitli kimyasallarla, ağır silahlarla devrimci tutsakların diri diri yakıldığı, katledildiği, yaralandığı tarih…” olduğuna vurgu yaptı.

   

  Aksakal konuşmasının devamında şunları belirtti;

  Ama bu tarih aynı zamanda, devrimci tutsakların “ölürüz ama asla teslim olmayız” dedikleri ve dört gün boyunca sürdürdükleri mücadelenin tarihidir. Devletin zindanlarında özgürlük mücadelesi verenlerin tarihidir. Devrimci iradenin, iktidarlar karşısındaki zaferidir, teslim alınamayacağının göstergesidir.


  Bundan 17 yıl önce, yaptıkları katliamla 28 devrimci katledildi, yüzlerce tutsak sakat kaldı. Ardından F-tipi hapishanelerde başlayan ölüm orucu eylemlerinde ise 122 devrimci ölümsüzleşti, yüzlercesi sakat kaldı.


  Bundan 17 yıl önce devrimcileri zindanlarda yakanlar, katledenler, bugün tutsakları ring araçlarında diri diri yakmaya, işkencelerde katletmeye, tecritle ve 'tek tip elbise'yle yıldırmaya çalışıyor. Devrimci tutsaklar zindanlardan 'tek tip elbise' giymeyeceklerini ve mücadeleye hazır olduklarını haykırıyor. Onların beton duvarlar, dikenli teller ve demir parmaklıklar ardındaki mücadelesinde; bizler, devrimci tutsakların yoldaşları, aileleri ve yakınları olarak onları yalnız bırakmayacağız, tek tip dayatmasına izin vermeyeceğiz.


  Açıklama bileşenlerin “19 Aralık katliamını unutmadık, unutturmayacağız!”, “Devrimci tutsaklar teslim alınamaz!”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”, “Devrimci yürekler, yıkılacak hücreler!” sloganlarını atmasının ardından sona erdirildi.

   

  Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, 19-22 Aralık Katliamı haftasına ilişkin yarın Gazi Mezarlığı’nda saat 13.00’da bir anma yapacağını duyurdu.