• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-04
 • "Kadroya geçiş" bahanesiyle işçilerin üç göbek sülalesi araştırılıyor

  Yıllardır taşeron olarak  çalışan işçiler tedirgin.

   

  Çünkü işçilerden kadroya geçiş için yığınla evrak isteniyor. Bu evraklarda, birinci, ikinci ve üçüncü dereceden akrabalarının nerede çalıştıkları, hangi ilde, hangi semtte, kaç senedir ikamet ettikleri, kaç çocukları olduğu, çocuklarının hangi okulda okuduğu, telefon numaralarına varana kadar isteniyor. 

   

  "Bu kadar bilgi ve belgeyle ne yapacaklar" sorusu geliyor akıllara doğal olarak. İşçilerin nereli olduğu önemli bir kıstas oluşturacak gibi.  Tabii etnik kimlikleri, inançları da...

   

   Aile bireylerinden eylemlere katılmış, hakkında soruşturma açılmış olanlarla, Alevi ve Kürt olanlar  haklı olarak daha çok tedirgin.

   

  Bu tablo ve gidiş, taşeron işçiler arasında geniş çaplı bir temizlik operasyonu yapılacağı kuşkularını büyütüyor. Birçok işçinin okuma-yazma bilmediğini düşündüğümüzde, bunların yapılacak yazılı sınavlarda geçer puan almaları kolay olmayacak. Geçer puan alabilenler de büyük ihtimalle sözlü mülakatlarda elenecekler. İstenen belgeler göz önüne getirilince, güvenlik soruşturmasını aşamayanların da bayağı büyük bir sayı oluşturacağı açık. Sonuç olarak, taşeron işçilerin büyük çoğunluğu işsizler ordusuna eklenecek.

   

  Buna karşılık AKP bu "kadrolara" da kendi adamlarını yerleştirerek bu bahaneyle de kadrolaşacak.