• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-31
 • Kendini yakan Balıkesir'li işsiz, iş talep etmeye devam ediyor

  Ankara'da Meclis önünde bir işçinin kendini yakması ve İzmir'de bir işçinin İŞKUR önünde soyunmasının ardından Balıkesir'de kendini yakan Mustafa Birgül, iş taleplerine olumsuz yanıt alınca Altıeylül ve Karesi belediyelerinin bulunduğu bina önünde kendini yakmıştı. Ardından AKP’li Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise “Kurgu mu bilemiyorum” açıklaması yapmıştı.

   

  Vücudunda yüzde 15 yanık oluşan Birgül önce Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Şu an ise tedavisi Yeni Şehir Hastanesi'nde sürüyor.

   

  "Öyle yapıyorum olmuyor böyle yapıyorum. Taş taşıyayım, çöpçülük yapayım ama işim olsun. İbreti alem olsun diye kendimi yaktım" diye konuşan Birgül, eski bir hükümlü olduğu için iş bulmakta zorlandığını, çalmadık kapı bırakmadığını belirterek şunları söyledi:

   

  İş bulmakta zorlanıyorum. Bu zamana kadar çalmadığım kapı, konuşmadığım kişi kalmadı. Valiliğinden tutun da kaymakamlığa, belediyesinden AK Partili yöneticilerine kadar defalarca herkesten iş istedim. Önümde iki seçenek vardı; ya iş bulup aileme bakacaktım ya da eski bir hükümlü olduğum için gayrimeşru işlere bulaşıp, tetikçilik yapacaktım. Ben aileme helalinden ekmek götürmek istedim."

   

  Birgül, borçlardan dolayı elektriğinin ve doğalgazının kesileceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

   

  Belki de bugün evimin suyunu, elektriğini, doğalgazını kesmeye gelmişlerdir. Geçen ay elektrik paramı bir arkadaşım yatırdı. Üç kez kaymakam beyle görüştüm. Organize Sanayi Bölgesi'ne yönlendirdiler, arıyorum bana göre iş olmadığını söylüyorlar. Koca OSB'de bana göre iş yok mu? AK Parti İl Başkanlığı'na, ilçe başkanlıklarına da gittim. Sekiz yıl ceza yattım hiç bu kadar bunaldığımı hatırlamıyorum. Bir aydan beri delirecek gibiydim. Öyle yapıyorum olmuyor böyle yapıyorum. Taş taşıyayım, çöpçülük yapayım ama işim olsun. Maaşım 300 lira, 500 lira olsun ama bir işim olsun. Yakınlarıma yük olmak istemiyorum. İbreti alem olsun diye kendimi yaktım. Numune olayım.