• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-12-04
 • “Yalnız olmadığınızı bilin. Biz size inanıyoruz ve arkanızdayız!”

  ABD’li kadınların twitter üzerinden başlattığı ve dünya çapında yayılan, ardından sokaklara dökülüp bir kampanya halini alan, erkek şiddeti ve istismarını teşhir edildiği #MeToo etiketi ses getirmeye devam ediyor. Bugün de, kadınların maruz bırakıldıkları taciz, tecavüz ve şiddet olaylarına dikkat çeken #MeToo (Ben de) kampanyasına, Los Angeles’taki 700 bin kadın tarım işçisinden destek geldi. 

   

   

  Tarım işçisi kadınlar, cinsel şiddet ve istismar üzerine yazdıkları mektubu kamuoyuyla paylaştı. Jin News’ta yayınlanan habere göre mektupta şu sözlere yer verildi:

   

   

  "Bizler, paketleme ve tarım alanında çalışan 700 bin kadının adına yazıyoruz. Patronların, onların iş arkadaşlarının ve diğer ensesi kalınların kontrolünde olan eğlence sektöründeki cinsiyete dayalı şiddete ilişkin konuşmaya başlayan oyuncuları, modelleri ve bireyleri üzüntüyle dinliyor ve izliyoruz. Ne yazık ki şaşırmıyoruz, çünkü gerçeği çok iyi biliyoruz. Ülkemizin bir yanından diğer yanına uzanan sayısız çiftliklerde çalışan kadınlar, iş yerinde karşı karşıya bırakıldıkları cinsel taciz ve saldırı nedeniyle sessizce acı çekiyor. Muhteşem sahnelerde ya da spot ışıklar altında çalışmıyoruz. İzole edilmiş tarlalarda ve paketleme firmalarında gözden uzak, adeta bir gölge gibi çalışıyoruz. Emeğimiz ektiğimiz, topladığımız ve paketlediğimiz mahsullerle ülkeyi büyütüyor. Farklı çevrelerde çalışmamıza rağmen, fiziksel ve duygusal güvenliğimizi tehdit eden, fişleyen, işe alan, işten atan kişiler tarafından sömürülme konusunda ortak deneyimleri paylaşıyoruz. Bir çiftlik işçisinin teşhir ettiği gibi, tarım alanındaki cinsel saldırıyı açıkça ifşa etmeye göğüs germek büyük bir cesaret ister: 'herhangi bir şeyden, hele hele cinsel saldırıdan şikayet etmek akla hayale sığmayacak bir şey, çünkü bu ifşa ailelerimizin geçimi için çok büyük bir risk.' Hissettiğiniz acıyı, utanmayı, yalnızlığı, korkuyu ve ihaneti anlıyoruz. Biliyoruz ki bu bizim hatamız değil. Hatalı olanlar, taciz etmek için gücünü kötüye kullanan, zarar verip bizi korkutanlardır, tıpkı size zarar verenler gibi... Bütün suçlamalara ve eleştirilere rağmen size karşı işlenen bu üzücü davranışlara karşı konuşmayı seçtiniz. Yalnız olmadığınızı bilin. Biz size inanıyoruz ve arkanızdayız!"

   

   

  Nasıl başlamıştı?

   

   

  Ünlü yapımcı Harvey Weinstein hakkında New York Times’ta yayınlanan haberde yapımcının film aktrislerine cinsel istismarda bulunduğu suçlaması yapıldı. Ardından, aralarında Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Léa Seydoux gibi isimlerin olduğu aktrisler, yapımcının kendilerini taciz ettiğini teşhir etti. Yapımcı tarafından cinsel şiddete maruz bırakılan kadınlardan Alyssa Milano’nun twitterdan yaptığı “eğer cinsel tacize veya saldırıya uğradıysanız, bu tweetin altına ‘ben de’ (me too) yazarak paylaşın” çağrısı üzerine etiket yaygınlaştı. Etiket şu anda, sosyal medya ve sokak eylemlilikleriyle yayılmaya devam ediyor.