• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-08-26
 • Devlet okullarında velilerden tecrübeli öğretmen için bağış adı altında ücret alınıyor

  Kapsamlı bir piyasalaşmayla karlı bir sektör haline getirilen eğitimde her şey bu piyasalaşmanın kurallarına göre yürüyor artık. Eğitimcilerin sözleşmeli ve ücretli kölelere dönüştürüldüğü, sık sık yer değiştirerek özellikle ilköğretim için gerekli olan sürekliliğin, süreklileşmiş biçimde kesintiye uğradığı bu koşullarda veliler artık “iyi ve deneyimli” öğretmen için ek para öder hale getirildi.

   

  İmam hatipler dışındaki devlet okullarının fiilen ailelerin “katkılarıyla” iş görebildiklerini biliyoruz. Bu okullarda her kayıt döneminde “katkı payı” denilen bu “haraçlar” nedeniyle ciddi sorunlar yaşandığını da… Hatta gerekli bütçeyi oluşturamayan okullarda temizlik-ısınma ve onarım gibi zaruri ihtiyaçlar başta olmak üzere pek çok ihtiyacın karşılanamaz hale geldiğini bizzat deneyimliyoruz.

   

  Fakat “iyi ve deneyimli öğretmen” için bağış adı altında velilerden para toplandığına dair haberler, gelinen noktada eğitimin nasıl bir enkaz haline geldiğini ve bu enkazın çeşitli biçimlerle kapitalist işletmecilere devredileceğini gösteriyor.

   

  Tarifeyle öğretmen arayışı

   

  Habertürk’ten Öznur Karslı ve Uzay Kesmen’in haberine göre, çocuklarını “daha iyi” okulda okutmak isteyen anne-babalardan, kayıtlarda bağış adı altında yasak olmasına rağmen kayıt parası alınıyor. Bu ücreti özellikle ilkokul 1’inci sınıfa başlayacak çocukları bulunan velilerin ödediği belirtilen haberde, İstanbul’da sözleşmeli ve ücretli öğretmen sayısının yüksek olduğu ilçelerde bazı okullar, çocuklarını yeni atanmamış, kadrolu ve tecrübeli öğretmenin sınıfına kaydettirmek için para istiyor. Haberdeki başka bir iddiaya göre de okul ücret talep etmese de bile veliler, çocuğunu iyi bir öğretmenin sınıfına yazdırmak için okul yönetimine para teklif ediyor.

   

  Öğretmen için ayrı tarife

   

  500 bin nüfuslu, 50’den fazla devlet okulunun bulunduğu Sultangazi’de eğitimle ilgili yaşanan sıkıntının nedeni olarak öğretmen değişimlerinin çok sık olması gösteriliyor. Bu ilçede ilkokul 1’e başlayacak çocukları olan veliler, eski kadrolu ve tecrübeli öğretmenlerin arayışına girdi. Bu özelliği taşıyan öğretmenleri bulan veliler, çocuklarını o sınıfa kaydettirmek için “büyük çaba” gösteriyor. Bazı okulların bu taleple gelen veliler için “zorunlu bağış” dışında öğretmen tarifesini devreye soktuğu iddia ediliyor. Hatta Sultangazi’de tecrübeli öğretmen için ödenecek ücretin tarifesinin 500 TL’den başladığı öne sürülüyor.

   

  En çok Esenyurt, Sultangazi ve Üsküdar’da yaşanıyor

   

  Sultangazi’de 500 TL’den başlayan öğretmen tarifesi İstanbul’un farklı ilçelerinde de değişiklik gösteriyor. Adını açıklamak istemeyen veliler ile eğitimcilerin iddiasına göre, benzer durum İstanbul’da Erenköy’de ve Kâğıthane’deki 2 ilkokulda da yaşandı. İddiaya göre Erenköy’deki bir devlet okulunun yöneticileri, B.Y. adlı öğretmenin okutacağı sınıfa çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen veliden 5 bin lira istedi. Kâğıthane’de ise bir velinin, ilkokul 1’e gidecek olan çocuğunu kadrolu öğretmenin sınıfına kaydettirmek için okul yönetimine 5 bin lira ödediği öne sürüldü. Okulun bulunduğu semte ve öğrenci yoğunluğuna göre değiştiği iddia edilen öğretmen tarifeleri, sendikaların paylaştığı bilgilere göre İstanbul’da en çok Esenyurt, Sultangazi ve Üsküdar gibi ilçelerde işliyor. Sendikaya gelen bir şikâyete göre, Üsküdar’da yaşayan bir veli ilkokul kaydı için 1700 lira istendiğini söylüyor. Zorunlu bağış ve öğretmen tarifeleri kadar semt dışındaki okullara da kayıt yaptırmak isteyen veliler yine kesenin ağzını açmak zorunda.

   

  Kendi mahallesindeki okulun kalabalıklığından şikâyet eden veliler çoğu zaman farklı semtlerdeki okullara ikametgâh adresini değiştirerek kayıt yaptırmak istiyor. Bu talep de makbuz karşılığı zorunlu bağışlarla çözülüyor. Öğrenci Veli Derneği Başkanı İlknur Kaya, öğretmen seçiminin özellikle ilkokul kayıtlarında ortaya çıktığını belirterek, “İstedikleri öğretmenlere çocuklarını vermek isteyen aileler, bu adres değişikliklerini ağırlıklı olarak yapıyor. İdareciler bağış isteyebiliyor. Ücretler semte göre değişiyor” dedi.