• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-02-17
 • İzEnerji'de grev kararı asıldı: Sefalete de, başkanlığa da HAYIR!

  İzmir Büyük Şehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İzEnerji işçileri Toplu İş Sözleşmesi'nde (TİS) ortaya çıkan anlaşmazlık sonrasında alınan grev karasını İBB kapısına astı.

   

  Sabah 10:00'da İzEnerji işçileri son dönemde İzmir'deki eylemlere katılımdan daha kalabalık bir şekilde -yaklaşık 2 bin kişi-, Konak Pier önünde toplanarak Konak Meydanı'ndaki İBB'nin önüne kadar yürüyüş yaptı.

   

   

  İzEnerji'de örgülenen DİSK İzmir 2 Nolu Şube'ye bağlı işçiler İBB önünde yapılan basın açıklaması ile grev kararını ilan ettiler.Şube Başkanı Arif Yıldız basın açıklamasında TİS'e dair bilgileri paylaştı.

   

  Açıklamada 2016 Ekim ayında başlanan TİS görüşmelerinde 64 maddenin 47'sinde anlaşma sağlanırken ücret ve sosyal hakları içeren 17 maddede anlaşma sağlanamadı. TİS'in geçerli olacağı Aralık 2016'ya göre işçilerin aldığı aylık en düşük ücret 1700 TL iken, Ocak ayında yapılan asgari ücret zammı ile asgari ücretin yüzde 8'lik zamla 1777 TL'ye çıktığı açıklanırken işveren olarak belediyenin Aralık 2016'ya göe yüzde 9'luk artışının fiilen yüzde 1, günlük bazda sadece 60 kuruş, olduğu belirtildi.

   

  Günlük temel ihtiyaçların yüzde 30-40 zamlandığı koşullarda önerilen ücretin kabul edilemez olduğu vurgulanırken ücretlerin belediyeye bağlı şirketlerdeki emsal ücretlere doğru yükseltilerek "Eşit işe, eşit ücret" talebinde bulunulduğu açıklandı.

   

   

  Şube Başkanı Yıldız, İBB'nin, "İşçiler TİS koşullarını kabul ediyor, sendika reddediyor" şeklindeki söylemin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Görüşmeler sırasında bu söyleme karşılık "Grev kararının asılcağı gün işçilere TİS'i kabul edip etmediklerini kendiniz sorarsınız" dediklerini söyledi. Yıldız, TİS'teki sosyal haklar, sorumluluk zammı gibi maddeler dışında en önemli maddelerin günlük ücretle ilgili maddeler olduğunu vurguladı. Yıldız "İşçilerin bilgisi olmadan hiçbir şekilde sözleşmenin imzalanmayacağını" da ayrıca ekledi.

   

  Basın açıklamasında sürecin sadece bir TİS süreci olmayıp ,ülkedeki OHAL koşullarından ayrı düşünülmemesi gerektiği belirtildi. 15 Temmuz'da darbecilerin yapamadığını OHAL eliyle hükümetin yapmaya çalıştığı; metal işçilerinin grevini yasaklama, bilim insanlarını akademiden atılması yüzbinlerce işçi ve emekçinin KHK'lar ile işlerinden olması, habercilerin tutuklanmasının da gösterdiği gibi sürecin tek adamlık rejime doğru gittiği belirtilip işçilerin "Emek ve memleket için" referandumda “HAYIR!” diyeceklerini söyledi.

   

   

  Grev kararının ilanı ile 38 günlük bir süre olduğu belirtilen açıklamada "Sözleşmenin masada ancak kendi talepleri karşılanırsa" biteceği vurgulanırken Şube Başkanı Yılmaz İzEnerji işçilerinin kendinileri 27 Mart'ta grev olasılığına hazırlamalarını istedi.

   

  Eylem sırasında sık sık "Köle değil işçiyiz, birleşince güçlüyüz!", "Birleşe, birleşe kazanacağız!", "Sadaka değil toplusözleşme!", "Sözleşme hakkımız, grev silahımız!", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!", "Faşizme karşı omuz omuza!", "Susma haykır, başkanlığa hayır!" sloganları atıldı.