• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-11-13
 • Suruç Katliamı davasının 3.duruşması hapishane bahçesine kurulan salonda başladı

  Suruç katliamı davasının 3.duruşması Urfa'nın Hilvan ilçesindeki hapishane bahçesine kurulan salonda başladı.

   

  14 Temmuz’da görülen ikinci duruşmanın ardından mahkeme heyeti tamamen değişti. Yeni heyetin usul dışı kararlar aldığını belirten davanın avukatlarından Kazım Bayraktar, mahkeme öncesi açıklamalarda bulunarak şunlara değindi:

   

  “İkinci duruşmada bizim isteğimiz davanın tek tutuklu sanığının duruşmaya getirilmesi ve yüz yüze sorgulamasının yapılmasıydı. Savcı da bu talebimize katılmıştı. Ancak sonradan savcı değişen mütalaasını bize söylemeden mahkeme heyetine bildirmiş. Mahkeme heyeti de sanığın ifadesinin SEGBİS ile alınmasına aynı gün bize haber vermeden karar vermiş.”

   

  Mahkeme heyeti tanıkları avukatlara haber vermeden dinlemiş

   

  Katliam davasının ikinci duruşmasında tanık olanların başka illerde de olsa dinlenmesine karar verildi. Dava avukatları da bu sırada tanıklara sorular sormayı planlıyordu. UYAP’tan aldıkları belgeden bahseden Bayraktar,”Katliamın iki tanığının ifadesinin alınması için bize haber verilmeden talimat verilmiş. Hatta bu tanıklardan birisi de dinlenmiş” dedi.

   

  İki dava avukatı tutuklandı

   

  Suruç Katliamı davasında müdafilerin avukatları Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar geçtiğimiz ay tutuklandı. Ezilenlerin Hukuk Bürosu üyesi olan Gümüştaş ve Uçar Rojava’da yaşamını yitiren müvekkillerinin adli tıp işlemlerine katılma ve ailelerine hukuki destekte bulunmaları nedeniyle “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklu yargılanıyor.

   

  Jandarmanın aileleri kışkırtıcı tavrıyla başlayan duruşmada 10 Ekim Ankara katliamı davasının da tutuklu sanığı olan Yakup Şahin, bu duruşmaya da getirilmedi. Mahkeme heyetinin önce duruşmaya getirilmesi kararı aldığı, ancak sonrasında hiçbir itiraz olmadığı halde SEGBİS ile bağlanmasına karar verdiği Şahin, tutuklu bulunduğu Sincan Hapishanesi'nden SEGBİS ile bağlandı.

   

  Duruşmanın başında sanığın SEGBİS ile ifadesinin alınmasına itiraz eden avukatlar, duruşmaya getirilmesini istedi.