• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-09-11
 • 6 ila 11 bin TL arasında satılan kızlar yaşlı erkeklerle evlendiriliyor

  İngiliz The Times gazetesi, Antep'te 18 yaş altı Suriyeli kız çocuklarının 6 ila 11 bin TL arasında değişen fiyatlarla yaşlı Türk erkeklerine satıldığını ve zorla evlendirildiğini yazdı.

   

  Gazete haberinde, Suriyeli kız çocuklarının kuma yani ikinci, üçüncü eş olarak satıldığına dikkat çekti. Bu tür zorla evlendirmelere aracılık eden bir de çöpçatanlar bulunuyor ve bu kişilere "beyaz tenli, uzun 17 yaşını geçmemiş. renkli gözlü olsun" talimatları doğrultusunda isteğe uygun kız çocuklarının aileleri ile temasa geçiliyor.

   

  Ardından parada anlaşan taraflar "alışverişi" gerçekleştiriyor. Ancak bu tür sözde evlilikler genellikle yaşlı erkeklerin durumdan sıkılıp boşanmasıyla sona eriyor. 

   

  Tek sorun çocukların alınıp satılması de değil. Bu çocuklar aynı zamanda şiddete de maruz kalıyor. Haberde Ebu Cafer isminde bir simsarla görüşüldüğü de belirtiliyor. Buna göre Cafer, “Eğer 'güzel' bir kızsa 11 bin TL’ye kadar alıcı olabilir. Bildiğim en genç gelin 13 yaşındaydı” diyor. Haberde, Türkiye’de çok eşliliğin yasalar önünde yasak olduğu belirtildikten sonra bu evliliklerin gizlice yapıldığı vurgulanıyor. Ebu Cafer, çocuk gelinlerin yüzde 50’sinin şiddete uğradığını söylüyor. Bir Suriyeli STK çalışanı da “birkaç ay kullanıldıktan sonra” kovulan bu kızların utançtan evlerine dönemediğini, büyük şehirlere giderek gece kulüplerinde çalıştığını ve hayatlarının mahvolduğunu belirtiyor.

   

  Artı Gerçek