• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-10-30
 • Sur'un Alipaşa Mahallesi'nde polis eşliğinde yeniden başlayan yıkıma karşı direniş sürüyor

  7 bin yıllık tarihi, kendine has kültürü, yaşam biçimiyle birlikte Sur bugün yeni bir yıkım saldırısıyla karşı karşıya. Evlerini, mahallelerini, küçelerini, oralarda biriktirdikleri anılarını, yarattıkları değerleri terketmeyerek, yıkıma direnen Sur halkı, bugün de polisler eşliğinde gelen iş makinelerinin karşısında dikildi. İçinde ailenin bulunduğu bir evin yıkılmak istenmesi halkı isyan ettirdi.

   

  Önemli bir bölümü özel savaş politikalarıyla yıkılan Sur’un halen yerleşim alanı olan Lalabey ve Alipaşa mahalleleri için hızla “acele yıkım” kararı çıkarılmıştı. Bu kararın hemen ardından Mayıs ayında yıkım işlemleri başlamış, o tarihte polis eşliğinde mahalleye giren yıkım ekipleri halkın tepkisiyle karşılaşmıştı. Karardan sonra halkın bir kısmı mahalleleri boşaltsa da önemli bir kısmıysa ısrarla “burada kalacağız” demişti. Yıkımı reddedip, evlerinde kalan aileler o günden bu yana elektrik ve su kesintileriyle cezalandırılıp, evlerini terke zorlanmışlardı.

   

   

  Yaklaşık 35 bin insanın yaşadığının düşünüldüğü bu mahalleler bugün bir kez daha polis eşliğinde yıkımla karşı karşıya kaldı.

   

  Bugün Alipaşa mahallesinde yeniden devreye sokulan yıkımın duyulması üzerine ‘Sur’un Yıkımına Hayır Platformu’nun çağrısıyla duruma tepki olarak bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Polis engeliyle karşılanan açıklamaya, HDP milletvekili Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca, HDP il Eşbaşkanı Gülşen Özer, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Sur’un Yıkımına Hayır Platformu üyeleri katıldı.   

   

  ‘Medeniyet yok ediliyor’

   

  Açıklamada konuşan HDP’li Sibel Yiğitalp, Sur’un 7 bin yıllık bir tarihinin olduğunu ve 36 medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, yıkım ile tarihin ve medeniyetin yok edilmek istendiğini belirtti.

   

   

  ‘Kayyum halkı evsiz bırakıyor’

   

  Yiğitalp, 35 bin insanın yaşadığı Sur’da kış koşullarında halkın evlerinde zorla çıkartılmasına tepki göstererek, Sur halkının elektrik ve suları kesilerek zorla göçe zorlandığını ve güvenlik güçlerinin baskısı altında yaşadıklarını kaydetti. Yiğitalp, “20 yıllık yerel yönetimler deneyimlerimizde hiç kimseyi evlerinden zorla çıkartmadık. Kayyumların gelmesiyle insanlar evlerinden zorla çıkartılarak evsiz bırakılıyor. Bu kış koşullarında insanlar nereye gidecek” diye sordu.

   

  ‘90’ların politikası sürüyor’

   

  Yiğitalp, yıkılan yerlerdeki tarihi taşların nereye götürüldüğünü bilmediklerini söyledi. Sur’un yıkılarak ranta açıldığını ve ihalelerin kime verildiğinin bilinmediğini vurgulayan Yiğitalp, 90’larda da benzer politikaların yaşandığını belirtti. 

   

  Açıklamadan sonra evlerini terk etmeyen aileler ziyaret edildi.