• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-04-11
 • Cerattepe direnişçilerine 'ormanı işgal ediyorsun' davası açıldı

  Artvin halkının yüzlerce gündür doğaya ve çevreye zarar veren maden çalışmalarına karşı sürdürdüğü mücadeleye geri adım attıramayan devlet, direnişi başka yollardan güçten düşürmeye çalışıyor.

   

  Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde, Cengiz Holding’in maden çalışmalarına karşı 245 gün boyunca nöbet tutulan kulübe, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından "suç unsuru" ilan edildi.

    

  Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan’a, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Nursal Bülbül’e ve Hikmet Çelik’e "ormanı işgal etme" suçlamasıyla dava açıldı.

    

  Dava için Cerattepe bölgesinde kulübelerin bulunduğu alanda mahkeme heyeti keşif yaptı. Keşfin ardından açıklama yapan Yeşil Artvin Dernek Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda derneğin avukatı Bedrettin Kalın, tutulan nöbetin ormana zarar vermediğini aksine ormanı maden şirketinden korumaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu:  

   

  'Cerattepe bir direniş sembolü'

   Keşifte durumu izah ettik. Savunmalarımızı da mahkemede yapacağız. Burada görünen kulübelerin orman alanına herhangi bir zararı vermediğidir. Dahası Artvin Halkı 245 gün nöbet tutularak ormanı korunmaya çalışmıştır. Bu kulübeleri sadece ismi gecen kişiler değil Artvin halkı elbirliğiyle yapmıştır.  

   

  Kalın, "Cerattepe’nin yaşam alanı ve doğa mücadelesinde bir direniş sembolü" olduğunu ve direnmeye devam edeceklerini belirtti.