• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-10-01
 • Kadıköy'de bir araya gelen kadınlar, "Eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez!" dediler

  Kadınlar bugün Türkiye’nin birçok ilinde sokağa çıkarak “müftülük yasası” olarak da bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın Meclis’ten geçmesine izin vermeyeceklerini haykırdılar. Ankara’da polis engeline rağmen sözlerini söyleyen kadınlar, İstanbul’da da Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelerek, "Hayatımızı belirleyen yasaların bize sormadan geçirilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

   

  100’ü aşkın kadın ve LGBTİ+ örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu koordinasyonun çağrısıyla Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar, “Eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez!” pankartı açtılar.  Eylemin amacını anlatan konuşmalar, talep ve öfkelerini dillendiren dövizler-sloganlarla Kadıköy sokaklarında dolaşıp, Kalkedon Meydanı’na geldiler.

   

  Yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda kadınların yaşadıkları baskı-şiddet ve cinayetlere işaret edilerek, siyasi iktidarın bu cenderenin daha da daraltılması için özel çaba harcadığı anlatıldı. “Aileyi bir arada tutmayı” merkeze koyan politikaların kadınların canına mal olduğunu, ama bu politikaların her geçen gün katmerlendiği belirtilerek, müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarının geçmesine izin vermeyeceklerini haykırdılar.

   

  Kadınlar bu tasarının yaratacağı sonuçları şöyle özetlediler:

   

  Müftülüklere nikah yetkisi, eşitsizliğin garantisi. Çocuk yaşta evlendirme cinsel istismardır; kesinlikle engellenmeli açıkça suç olarak düzenlenmelidir. Muğlak bir 'genel ahlak' şartı sadece kadınlara zarar. 'Soyadında kolaylık' bile yine eşitsiz. Şiddetin kadın-erkek eşitsizliğinin bir sonucu olduğunu görmezden gelen bir Mağdur Hakları Yasası şiddet karşısında kadınları güçlendiremez, şiddetin önünü alamaz. Resmi şikayette bulunmaya hak ve hizmet yok. Kadınların can güvenliği erkeklere mali külfetten daha önemsiz olmasın diye çocuk teslim sürecinde kararı kadınlara bırakın. 'Haksız fiil' maddesi kadınların maddi yardıma erişimine engel.

   

  Kalkedon Meydanı’nda ortak basın açıklaması yapan kadınlar eylemlerini, “Siz bize dair yasaları bize sormadan yapmaya devam ettikçe biz sokakta olacağız" diyerek sonlandırdılar.