• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-14
 • Meclis önünde kendini yakan inşaat işçisi Sıtkı Aydın'la görüşmeye giden sendika avukatı ve ziyaretçiler valilik kararıyla engellendi

  “Geçinemiyorum” feryadıyla meclis önünde kendini yakan Sıtkı Aydın’la görüşmek isteyenler valilik emriyle polis tarafından engelleniyor. Ayrıca görüşmeye giden İnşaat-İş Sendikası avukatı Kazım Bayraktar’ın hastaneye girişi de polis ve hastane personeli tarafından engellendi.

   

  İnşaat İşçileri Sendikası’nın konuyla ilgili haberini yayınlıyoruz:

   

  12 Ocak akşamı Meclis’in önüne gelerek “geçinemiyorum” feryadını öncelikle oy verdiği parti AKP’li milletvekillerine duyurmak isteyen, ancak bu isyanı kabuk haline gelmiş o göstermelik parlamentonun kalın duvarlarına çarpıp geri dönünce bedenini ateşe veren 15 yıllık kalıp ustası Sıtkı Aydın’la bulunduğu Ankara Numune Hastanesi’nde görüşmek isteyenler polis engeliyle karşı karşıya. Polis bu engeli valilik emriyle izah etti.

   

  Aydın’la ilk bağlantıyı sendikamızın Ankara Temsilcisi Murat Can Çoban kurmuş, maddi-manevi-hukuki olarak tüm olanaklarımızla yanında olacağımızı belirtmişti. Onun “geçinemiyorum” feryadını büyüteceğimizi, umutsuzluğu yakması gerektiğini belirtmişti. Umutsuzluğun örgütlü mücadeleyle yakılabileceğini vurgulayarak…

   

  Aydın’ın fotoğrafını çektiği sırada polis engeline takılan ve saatlerce fiilen gözaltına tutulan Ankara temsilcimiz bugün de hastaneye, Aydoğmuş’u ziyarete gitti. Fakat karşısına polis çıkarıldı. Aydın’la görüşmek “bir yerlerden” gelen emirle yasaklanmıştı. Kendisine telefonla ulaşmaya çalıştı. Fakat telefonu da kapalıydı.

   

  Görünen o ki milyonların “geçinemiyorum” çığlığını kendi bedeninde bir ateş topuna çeviren Sıtkı Aydın, tüm patronları ve onların düzeninin bekçisi olan devletlerini epeyce rahatsız etti ve sesinin daha fazla çıkmaması için polisiye tedbirler devreye sokuldu! Her konuda “yasak” kararı çıkaran Ankara Valiliği, Aydın’ın açığa çıkardığı toplumsal gerçeklerin üzerini de aynı “yasaklarla” perdeleyebileceğini düşünmüş olmalı.

   

  Fakat ne yaparlarsa yapsınlar milyonların çığlığının en umutsuz aynı zamanda dayanılmaz noktasını ifade eden Sıtkı Aydın’un sesinin işçi ve emekçilere ulaşmasını, umuda dönüşmesini engelleyemeyecekler.

   

  Sendikamız Avukatı Kazım Bayraktar Sıtkı Aydın’la görüşmeye gitti. Polis ve hastane personeli tarafından hastaneye girişi engellendi.


  Avukat Kazım Bayraktar’la polis arasında şu tartışma geçti:


  Polis: Siz kimsiniz?
  Kazım Bayraktar (KB): Ben avukatım, işçiyle görüşmeye geldim
  Polis: Giremezsiniz
  KB: Gözaltı işlemi mi yapıyorsunuz?
  Polis: Siz kimsiniz
  KB: Ben avukatım, girerim
  Polis: Giremezsiniz
  KB: Gözaltı işlemi varsa açıkça söyleyin
  Polis: Gözaltı işlemi yok, valilik emri var.

  KB: Valilik bu konuda emir veremez, varsa gösterin
  Polis: Şu an ifadesi alınıyor.
  KB: İfadesi alınıyorsa avukat olarak yanında bulunacağım
  Polis: Şüpheli sıfatıyla değil müşteki sıfatıyla.

  KB: Müşteki de olsa sendikanın avukatıyım. Müşteki sıfatıyla da olsa yanında bulunacağım.
  Polis: Vekaletiniz var mı diye sordu

  KB: Yetkim var. İnşaat İşçileri Sendikası’nın avukatıyım.
  Amir: sendika üyesi m?
  KB: Sendika üyeliği seni ilgilendirmez, gözaltı işlemi yapmıyorsan çekil. Gözaltı işlemi yapıyorsan, kendisine sor müdafisiyim.

  Hastane personeli: Amirin emri var, giremezsiniz içerde ifadesi alınıyor.
  KB: İfade alınıyorsa ben avukat olarak yanında bulunacağım.
  Bu arada polis amiri sendika avukatı Kazım Bayraktar’ın önüne geçti. Yetki belgesi sordu
  Avukat Kazım Bayraktar aynı cevapları verdi.
  Bu arada hasta yakını olduğunu söyleyen ve belli ki polis tarafından korkutulmuş iki kişi, “biz avukat istemiyoruz” dedi.
  Kazım Bayraktar, “reşit”  mi diye sordu.
  Hasta yakını “reşit” diye söyledi.
  Bayraktar, “o zaman karışamazsın” dedi.

  Polis kapının önüne birikerek içeri girmemizi engelledi.
  Hastane idaresi ve polisin emriyle kendini yakan işçiyle görüşmemiz engelleniyor.

  İnşaat İşçileri Sendikası