• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-05-19
 • Şirvan'da 16 işçinin öldüğü maden katliamının ilk duruşmasında yedi tutuklu "doğal afet" gerekçesiyle tahliye edildi

  Resmi rakamlara göre 301 maden işçisinin göz göre göre katledildiği Soma’da devlet ve patronlar ellerindeki işçi kanını “sabotaj” gibi akıl almaz bir iddiayla temizlemeye çalışırken, aynı yaklaşım Şirvan’da da en fütursuz biçimiyle karşımıza çıktı. Şirvan’da geleceği aylar öncesinden belli olan ve 17 Kasım’da şev kayması sonucu yaşanan faciada hayatını kaybeden 16 işçiyle ilgili davanın dün görülen ilk duruşmasında  tutuklu bulunan yedi sanık “doğal afet” gerekçesiyle tahliye edildi. Dava 30 Kasım’a ertelendi.

   

  Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik Şirketine ait Şirvan/Madenköy’de bulunan açık maden işletme sahasında yaşanan bu iş cinayetinin bile bile gerçekleştiği tanıkların anlatımları ve bilirkişi raporlarıyla açıkça ortaya konulmuştu. Hiçbir denetim ve kontrolün yapılmadığı, maden sahasında derin çatlaklar olduğunun aylar öncesinden bilindiği, faciadan 2 ay önce yaşanan bir göçükten sonra gerekli önlemler alınmadan işe başlandığı hatta sahanın düzenlenmesi ve üretime hızla açılması için dinamit patlatıldığı, bunun riski arttıracak çatlaklar oluşturduğu, bölgenin afetlere açık bir bölge olduğu… vs. söylenmişti. Bu gerçekler raporlara da geçmişti.

   

  Gerçekler bu kadar açık ortadayken mahkeme 2. duruşmayı bile beklemeden daha ilk duruşmada tutuklu tüm sanıkları siyasi iktidarın “doğal afet” söylemlerine sarılarak tahliye etti.

   

  İşçi sınıfıyla dalga geçercesine, ona saldırgan bir mesaj yollarcasına…

   

  Aileler isyan etti

   

  Kimlik tespitlerinin yapılmasıyla başlayan duruşmada ilk sözü alan Park Elektrik Açık İşletme Müdürü Mehmet Oğuz, daha önce AKP hükümet yetkililerinin sık sık ifade ettiği, “kader”, “fıtrat” “doğal afet” söylemini duruşmada tekrarladı. “Maden sahasında çatlak yoktu” diyen Oğuz’un savunma yaptığı sırada yakınlarını kaybeden ailelerden fenalık geçirenler oldu.

   

  Oğuz, “Olay günü yağan yağışlar nedeniyle bir doğal afet yaşandı. Olaydan önce herhangi bir çatlak yoktu. Dolayısıyla öngöremediğimiz bir olay” dedi. Tahliyesini isteyen Oğuz’un savunması sırasında, ailelerin bulunduğu sıralardan tepkiler yükseldi. Oğlunu kaybeden bir baba, “Yalan söylüyorsun. İki ay önce biz gittik orada çatlak vardı” dedi. Gözyaşları içerisinde tepki gösteren baba fenalık geçirerek yere düştü. Baba salondan çıkarılarak hastaneye götürüldü.

   

  Sanıklar ve avukatları “doğal afet” savunması yaparken, yeniden bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti. Şirket yetkilileri herhangi bir çatlak olmadığını öne sürerek tahliyelerini istedi. Sanıklar tahliye edildi.

   

  Baronun müdahillik başvurusu reddedildi

   

  Siirt Barosu da duruşmada müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bu talebi “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesiyle kabul etmedi.