• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-03-16
 • Şırnak'ta yıkılan sekiz mahallenin muhtarı gözaltına alındı

  Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında aralarında 8 mahalle muhtarının da bulunduğu 40’ın üzerinde kişi gözaltına alındı. HDP’li Leya Birlik, amacın Şırnaklıların sandığa gitmesini engellemek olduğunu söyledi.

   

  Referandum öncesi Şırnak’ta muhtarlara operasyon düzenlendi. Yıkılan mahallelerin muhtarlarının gözaltına alınmasının bilinçli olduğu belirtiliyor.

   

  Şırnak merkezde sabah saatlerinde polis ve özel hareket polisleri tarafından birçok eve eşzamanlı baskın düzenledi. Yapılan aramaların ardından Yeşilyurt Mahalle Muhtarı Mehmet Geçgel, Dicle Mahalle Muhtarı Murat Baysal, Vakıfkent Mahalle Muhtarı Hasan Tekinalp, Yeni Mahalle Muhtarı Sait Külter, Gazîpaşa Mahalle Muhtarı Sait Acar, Bahçelievler Mahalle Muhtarı Cemal Bektaş, İsmetpaşa Mahalle Muhtarı Nurettin Çevik ile Gündoğdu Mahalle Muhtarı Mehmet Ertak ile Şırnak Devlet Hastanesi’nde çalışan Selçuk Uğur ve Abdullah Kayaş’ın da aralarında bulunduğu 40’ın üzerinde kişi gözaltına alındı.

   

  YIKILAN MAHALLELERİ MUHTARLARI GÖZALTINDA 

   

  Bahçelievler, Dicle, Cumhuriyet, İsmetpaşa, Gazipaşa, Yeşilyurt, Yenimahalle, Aydınlıkevler, Vakıfkent ve Gündoğdu mahalleleri 246 gün süren yasak sonrası büyük oranda tahrip edildi. 3’te 2’si yıkılan bu mahallelerde sağlam yapı çok az kaldı. Yıkılan mahallelerin muhtarları da bugün gözaltına alındı. HDP’nin yüzde 85 oranında oy aldığı bu kentte yasakla birlikte yoğun göç yaşandı. Yasağın kaldırılmasının ardından geri dönüşler yaşandı. Yıkılan yapılardan dolayı bir dairede 4-5 aile yaşamak zorunda kalırken Şırnak merkez de 450 yapının yıkılması kararı çıktı. Eğer bu binalar da yıkılırsa Şırnak diye bir kent kalmayacak.

   

  AMAÇ KENTİN BOŞALTILMASI

   

  HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de amacın kentin boşaltılmak olduğunu söyledi. Tüm yıkımlara rağmen kentin ayakta kaldığına dikkat çeken Birlik, “Kent merkezini ortadan kaldırmayı amaçlıyorlar. Yıkılmayan yapıları da yıkacaklar” dedi. Muhtarların gözaltına alınmasının da bu durumla alakalı olduğunu vurgulayan Birlik, 16 Nisan’daki referandum öncesi böyle operasyonların seçmenlerin sandığa gitmesini engellemeye dönelik olduğunu kaydetti.

   

  ŞIRNAK ‘HAYIR’ DİYECEK

   

  Sandıkların yeri konusunda hala sorunlar olduğunu vurgulayan Birlik, “Seçmenin oy kullanma işlemi ile ilgili ilk gittiği yer muhtarlar oluyor. Amaçları Şırnak’ın iradesinin sandığa yansımasını engellemek. Çünkü Şırnak’ta hayır çıkacak. Bundan çok eminler. O yüzden de seçmenlerin sandığa gitmemesi için her yolu deniyorlar. Şırnak iradesini gösteren bir kent” diye konuştu. Birlik, muhtarların seçim dönemindeki rollerinin önemine de vurgu yaparak, “Büyük yük onların üzerinde. Çünkü seçmenin oy kullanma işleminin yerlerinin tespiti açısından kilit noktadalar” dedi.

   

  CİZRE’DE 2 GÖZALTI

   

  Öte yandan Cizre’nin Yafes ile Cudi mahallelerinde de Ali Savun ve Mesut Aşkan isimli kişiler, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Aşkan ve Savun’un, Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. Şırnak ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan kişilerin dosyalarında gizlilik kararı olduğunu aktaran Şırnak Barosu avukatları, kent genelinde gözaltı sayısının artabileceğini belirtti. (Artı Gerçek)