• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-02-01
 • Şırnak'ta muhtarla toplantı yapan Vali, referandumda ‘evet’ oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söyledi

  Şırnak’ta devlet güçleri tarafından evleri yıkılarak yerle bir edilen ailelere, kentsel dönüşüm için ‘terör mağduru’ kapsamında belgeler imzalatılıyor. Muhtarlarla toplantı yapan valinin ise, referandumda ‘evet’ oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söylediği iddia edildi.

   

  Şırnak’ta 14 Mart-14 Kasım 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında kentin yüzde 70’i, tank ve toplarla ardından da kepçelerle yıkıldı. Yıkımın büyük bölümü tamamlandıktan sonra kente, kaldırılan sokağa çıkma yasağının ardından gelen yurttaşlar, evleri ve mahallelerinin yerine moloz yığınlarıyla karşılaşmıştı. Kentte 6 bin 40 konutun yıkıldığı belirtilirken, bölgenin “riskli alan” ilan edilmesinden kaynaklı yurttaşların kendi arazilerine konut yapmaları engellendi. Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarıyla “kentsel dönüşüme” ilişkin toplantı aldığı belirtildi. Vali Su’nun toplantıda referandumda “evet” oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söylediği iddia edildi.

   

  Mukavemet imzalatılıyor

   

  Özgürlükçü Demokrasi’nin aktardığına göre, kent girişinde dağıtılan bildirilerde Şırnak’lılara yeni bir kent müjdesi veren Şırnak Valiliği tarafından şimdi yurttaşlara “Şırnak ili, merkez ilçesi riskli alana ait kentsel dönüşüm projesi”ne ait muvafakatname imzalatılıyor. Kentin Cumhuriyet, Gazipaşa, İsmetpaşa, Yeni ve Yeşilyurt mahallelerini kapsayan “kentsel dönüşüm” kapsamında, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü” hakkındaki kanun hükümleri gereğince bu muvafakatnamenin düzenlendiği belirtildi. Bu belge ile evsiz kalan yurttaşların, 5233 sayılı “Terör mağduru” sıfatıyla ve uzlaşma tutanağında belirtilen konut alanı üzerinden yüzde 100, müştemilattan yüzde 50 olmak kaydı ile konut alabileceği belirtiliyor.

   

  Yurttaşlara tek daire

   

  Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan “uzlaştırma komisyonu”nun halka imzalattığı “muvafakatname” ile halkın ev ve iş yerlerinin büyük bölümüne devlet tarafından el koyduğu ortaya çıkmıştı. “Uzlaştırma komisyonu”nun hazırladığı sözleşmedeki “Hak Sahibi Değerleme Komisyonunca şahsıma belirtilen taşınmaz karşılığı olarak belirlenen konutun alanı üzerinden %100, müştemilatın %50 olmak kaydı ile 1 adet konutu kabul ediyorum” ibaresiyle yurttaşların sadece bir daire için hak talebinde bulunması amaçlanıyor.