• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-12-10
 • İstanbul Üniversitesi'nde "Müzik haramdır" bildirileri dağıtanlara, İTÜ öğrencileri okudukları bir ezgiyle cevap verdiler

  Gericilik her yerde. Kollarını insana, doğaya ait, iyi ve güzel olan ne varsa oraya uzatmakta, çirkinlik, kin ve nefret söylemleriyle kirletmeye çalışmakta. İnsanca olan her şeyden ödleri kopan bu dinci-gericiler, müziği bile kendilerine düşman olarak görmekte…

   

  İstanbul Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde dinci- gerici faşistler tarafından “Söyleyeni ve dinleyeni dinden çıkaran şarkı sözleri” ve “Müzik neden haramdır?” başlıklı bildiriler dağıtıldı. Bildiride müziğin insanı dinden çıkardığı, insana maddi manevi hiçbir katkısının olmadığı ve haram olduğu belirtiliyor.

   

   

  Bunun üzerine İTÜ Konservatuvar öğrencileri Aşık Dertli’nin “Şeytan bunun neresinde” adlı ezgiyle bu gericiliğe cevap verdi.  Ayrıca bir bildiri kaleme alan öğrenciler, “Sanat her yerde, Müzik her yerde” diyerek, sanat alanlarını savunacaklarını belirtiler.

   

   

  İTÜ Konservatuvar öğrencilerinin hazırladığı bildiri aşağıda yer almaktadır:

   

  “İnadında sanat, inadına özgürlük”

  “Sanata ve sanatçıya yönelik baskıların son yıllarda hızla artması biz İTÜ Konservatuvar öğrencilerini sanat alanlarını ve sanatı her zaman savunmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Gelinen süreçte sanatın, sanatçının ve sanat alanlarının yasaklanması, konserlerin ve müziğin olduğu tüm alanlara yönelik tehditlerin artması, bizleri bu alanları yaşamı var etme gücü olan sanat ile savunmanın ve sahiplenmenin daha önemli olduğunu göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde okulumuzda dağıtılan “Müzik Haramdır” başlıklı bildiriyi dağıtan faşist gerici anlayışı kabul etmiyoruz ve bu anlayışa karşı yaşamımızın her yerinde sanatı var etmeye çalışacağız. İnadına şarkılar, türküler söyleyeceğiz, inadına müziği ve sanatı tüm çocuklara öğretmeye çalışacağız. Bizler sanat ile yaşamı örgütleyeceğiz. Geleceği hep birlikte ellerimizle kurma gücümüz var ve bizler bu gücü sanat ile yaygınlaştıracağız.”

   

  “Üniversitemizde bildiriyi dağıttıkları ve zihniyeti biz çok iyi tanıyoruz. Bir dünya şairi olan Nazım Hikmet’in mahpus edilmesinden, Ruhi Su’nun tedavisinin önüne geçilmesinden ve bu hastalığından kaynaklı ölmesinden, Hasret Gültekinlerin, Nesimi Çimenlerin, Muhlis Akarsu ve diğer insanların barbarca yakılmasından, Fazıl Say konserine satırla saldırı yapılmasından, piyanist Dengin Ceyhan’ın tutuklanmasından, Erdal Erzincan’ın TRT de yasaklanmasından ve tüm sanat alanlarının kapatma tehdidinde olmasından tanıyoruz. Sanat alanlarını bu zihniyete karşı savunacağız. Sanat Her Yerde. Müzik Her Yerde.”