• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-03-20
 • 16:00 Son görüşmede belirlenen 5 temel hakkın 3'ü kabul edilirken, diğer iki talep üzerinde görüşme devam edilecek

  16:00

  Emaar Square şantiyesi adına proje yetkili müdürü, taşeron firma Alkman patronları, işçi temsilcileri ve sendika yöneticilerinin de içinde yer aldığı görüşmeyle kısmi kazanımlar elde etti. Buradan hareketle, sendika ve işçi arkadaşlar görüşmeye 5 temel hakkın asgari ücret üzerinden değil de gerçek ücret üzerinden yatırılması talebiyle girdi. Bu talepler; 1- İhbar, 2- kıdem, 3- yıllık izinler, 4- Pazar günü çalışılan yevmiyeler, 5- Dini ve resmi bayramlar gibi dönemlerde çalışılan geriye dönük ücretler.

   

  Yapılan görüşmede ihbar-kıdem ve yıllık izin ücretler gerçek ücretler üzerinden ödenmesi sözü verildi. Diğer iki talep olan geriye dönük Pazar ve dini-resmi bayramlarda çalışılan ücretlerin ödenmesi konusunda Alkman patronları diretme içindeler.

   

  Bu görüşmeleri kısmi sınırlar içinde bir kazanım olarak gördüğünü belirten İnşaat-İş, diğer bir önemli kazanımın ise işten atılan 5 işçiye destek veren 38 işçinin de iş bittiğinde aynı haklar üzerinden ücretlerini alabilmesi olduğu ifade etti. İşin bitimine yaklaşık 40-45 gün kaldığı ve bu süre içinde direnişe destek veren hiçbir işçinin herhangi bir baskı ve yaptırım görmeyeceği gibi bu kazanımlar da Emaar patronları tarafından güvence altına alındı.

   

  Görüşmelerden çıkan sonuçları diğer üyeleriyle paylaşacak olan sendika temsilcileri, işçilerin kararları doğrultusunda hareket edeceklerini belirterek İşçiler nihai kararı belirlenene kadar direnişin satış ofisi önünde devam edeceğini belirtti.

   

  10:50

  Sendika temsilcileri ve işçilerin, Sera ve Alkman patronlarının İnşaat-İş’i muhatap almayan tutumlarına karşı görüşmeyi reddetmesinin ardından devreye Emaar şantiyesi proje müdürü Celal Şahin girdi. Şahin ile yapılan görüşmede işçilerin alacakları kıdem ve ihbar hakları yapılacak iki hesaplamayla belirlenecek. Asgari ücret ve gerçek ücret üzerinden yapılacak hesaplamada işçiler kendi hesaplarını yapacak ve ortaya çıkan sonuçlar üzerinden bir anlaşmaya varılacak.

   

  Proje müdürü Celal Şahin ile yapılan görüşmeden ve ortaya çıkan hesaplamalardan olumlu bir sonuç çıkmazsa sendika ve direnişteki tüm işçiler direnişlerini Çalışma Bakanlığı önüne taşıyarak Emaar Square şantiyesinde vergi kaçakçılığı yapıldığını, işçilerin ihbar ve kıdem tazminatlarının gerçek ücret üzerinden ödenmediğini belirten dilekçelerini bakanlığa verecek. İşçiler dilekçelerini hazırlayarak görüşmeden olumlu bir sonuç bekliyor.

   

  Görüşme ve hesaplamalar devam ediyor.

   

  ***

  İnşaat iş sendikasına üye işçilerin Emaar şantiyesindeki direnişi, 3.gününde Emaar satış ofisinin önünde devam ediyor. 

   

  İşçi temsilcileriyle sendika temsilcilerinden oluşan bir heyetle taşeron şirket yöneticileri arasında bu sabah bir görüşme gerçekleşti.  Şirket yöneticilerinin talebi üzerine yapılan görüşmede patron tarafı, sendika düşmanlığını bir kez daha kusarak “sendika aradan çıksın, biz işçilerle anlaşırız” şeklinde küstah bir teklifte bulundu.  Bunun üzerine işçi temsilcisi arkadaşlar masadan kalktı.  Sendika olmadan görüşme yapmayacaklarını ifade ettiler. 

   

  Satış ofisi önündeki işçilere de durum anlatıldı. İşçiler, “sendika bizim  ve bizim için var. Sendika yoksa anlaşma da yok” dediler. 

   

  Daha sonra Emaar yetkilisi Celal bey sendika temsilcileriyle birlikte işçi temsilcilerini görüşmeye davet etti. Şu an bu görüşme yapılıyor. Direnişçi diğer işçiler ise satış ofisi önünde müzik ve oyunlar eşliğinde coşkulu bir şekilde direnişe devam ediyorlar