• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-08
 • Salim yoldaş çok sayıda devrimci-demokrat-yurtseverin katıldığı bir törenle Kocasinan Mezarlığı'na defnedildi

  Dün bir trafik kazasında kaybettiğimiz HDP Tekirdağ İl Eşbaşkanı Salim Gümüş yoldaş, bugün öğlen saatlerinde Fatih Camii’nde yapılan dini törenin ardından Yenibosna’daki Kocasinan Mezarlığı’nda, bir iş “kazasında” kaybettiği çok sevdiği babasının yanına defnedildi. Sevgili annesinin ağıtları, sessizce ağlayan kardeşi, eşi, yoldaşları ve dostlarının gözyaşları arasında…  

   

  Gazetemizin de eski muhabirlerinden olan Salim, Tekirdağ ve İstanbul’dan katılan çok sayıda devrimci-demokrat ve yurtsever tarafından uğurlandı. Kendisinin örgütlediği yoldaşları da vardı törende, birlikte faaliyet yürüttükleri de… HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Pervin Buldan’la, sanatçı Ferhat Tunç da vardı, beyaz yazmalı Kürt anneleri de… Karadeniz’in asi dalgalarıyla Kürt halkının özgürlük mücadelesinin buluşmasının simgesi olarak gördükleri Salim’i en vakur halleriyle bağırlarına bastılar o Kürt anneleri.   

   

  Alınteri’nden yoldaşları da onu yalnız bırakmadılar. Birlikte adımladıkları fabrika yollarının, işçi mahallelerinin, sayısız direnişin anısını yükledikleri kırmızı karanfilleri defnedildiği yere usulca bıraktılar.

   

   

  Salim sadece çok sevdiği babasının yanında değil, aynı zamanda genç bir fidanken polis kurşunuyla katledilen yoldaşı Nurettin Demir’in de yanı başına gömüldü.

   

  HDP Trakya İl örgütü onu “Özgürlük ve demokrasi savaşçısı Salim Gümüş yoldaş ölümsüzdür!” pankartıyla selamladı. Gömüldüğü yerde samimiyetle bağlı olduğu sosyalizmi simgeleyen kırmızı bir bayrak da taşındı. Anısına yapılan saygı duruşunda Adnan Yücel’den “Biz kazanacağız” dizeleri okundu.

   

  ‘Özgürlük tutkusu olan bir dostumuzdu’

   

  Törende konuşan Avukat Bülent Çoban, Gümüş'ün gözaltına alındığında tanıştıklarını ve sonrasında dost olduklarını söyledi. Hem dostunu hem müvekkili hem de yoldaşını kaybettiğini söyleyen Çoban, "Karadenizli kimliği ile yerinde durmayan, duramayan özgürlük tutkusu olan bir dostumuzdu ve erken bir kayıp oldu" dedi.

   

  Gümüş'ün Tekirdağ'da faşizme karşı verdiği mücadeleyle örnek bir kişilik olduğunu vurgulayan Çoban, "Gidişi tüm dostlarını üzdü" diye ifade etti.

   

   

  ‘Anısı mücadelemizde yaşayacak’

   

  HDP Parti Meclis üyesi Kenan Yıldız da, en umutsuz anlarda dahi Gümüş'ün mücadeleden geri adım atmadığını söyledi.

   

  Gümüş'ün arkadaşlarını sürekli olarak şaka yolu ile kızdırdığını belirten Yıldız, "Şimdi ise her seferinden daha fazla kızdırdı. Trakya'daki Karadeniz'in asi dalgalarını Kürt halkının özgürlük mücadelesi ile birleştirme arzusu, hayalleri ve umutları yarım kaldı. Onun yoldaşlarına düşen görev, onun anılarına devrimci bir şekilde sahip çıkıp mücadeleyi yükseltmektir. Karadeniz'in devrimci ruhu ile Kürt halkının özgürlük mücadelesini, eşitlik mücadelesinin ne kadar renkli olduğunu ispatlayan ve hakkını veren bir yoldaşımızdı. Onu mücadele içinde yaşatacağız. Karadeniz'in asi dalgalarını Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle birleştirme arzusunu sürdüreceğiz" dedi.

   

   

  Nurettin, Lale, Osman Akgün…

   

  Alınteri okurları, Salim yoldaşın defnedilmesinden sonra çok sayıda devrimciyi-komünisti ağırlayan Kocasinan Mezarlığı’nda bulunan Nurettin Demir, Lale Çolak ve Osman Akgün yoldaşlarını da ziyaret etti. Lale’mizin çok sevdiği nergislerle, mücadele ve direnişi simgeleyen kırmızı karanfillerle onların anılarına olan bağlılıklarını yaptıkları sessiz iç konuşmalarla yinelediler.