• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-09-12
 • ÇHD: Nuriye ve Semih’in sesi ve çığlığı olmak boynumuzun borcudur!

  14 Eylül de ilk duruşması görülecek Nuriye Gülmen ve Semih Özakça davasına iki gün kala Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına dönük gerçekleştirilen polis operasyonu ve göz altılara ilişkin Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi bir açıklamada bulundu.

   

  Bugün, sabah erken saatlerde gerçekleşen operasyon kapsamında Çağdaş Hukukçular Derneği üye ve yöneticilerinin gözaltına alınarak ofis ve ev aramaların devam ettiğini belirten ÇHD, “Gözaltı saldırısına maruz kalan meslektaşlarımızın çoğunluğunu Halkın Hukuk Bürosu avukatları oluşturmaktadır. Bir kısım meslektaşımız hakkında ise kısıtlama kararı olduğundan söz edilmektedir. Bu pervasız saldırının sonuçları birkaç gün içerisinde açığa çıkacaktır. Ancak bu operasyonun arkasındaki nedenleri bugünden ortaya koymak gerekmektedir” dedi.

   

   

  Türkiye’de olağanüstü hal ilanından bu yana, hukuk rejiminin tümüyle rafa kaldırıldığı, keyfiliğin hüküm sürdüğü ve toplumsal alanın nefes alınamayacak ölçüde baskı altında tutulduğunu hatırlatan ÇHD, “Yüzbinlerce kamu emekçisi, meslekten ihraç edilmiş, Derneğimiz de dahil birçok ilerici, demokrat, devrimci, yurtsever kurum kapatılmıştır. Cezaevleri toplama kamplarına dönüştürülmüştür. Yargı alanında 3000'e yaklaşan tutuklama ve hakim-yargıç ihracı ile birlikte, hukuk kurallarının yerini açıkça korku iklimi almıştır” diye kaydetti.

   

  "Ancak kısaca özetlediğimiz bu ülke ahvaline rağmen, tüm zorluklara, tecrit çabalarına, tutuklama ve hatta ölüm tehdidine rağmen, direnenler olduğu da bilinmektedir. İşte bu sabah yaşanan operasyon esasen bu direnişin kendisinden duyulan rahatsızlık ve korkudan ileri gelmiştir” denilen açıklamanın devamında şunlara değinildi:

   

  Zira hâlihazırda gözaltı işkencesine maruz bırakılan meslektaşlarımızın yıllardır Derneğimizin emekçileri olmaları dışında, bir diğer ortak noktaları, Nuriye'nin ve Semih'in avukatlığını üstlenmiş olmalarıdır. Nuriye ve Semih'in, 14 Eylül'de gerçekleşecek duruşmalarından 2 gün önce avukatsız bırakılmaları, aslen bu operasyonun, avukatları ile birlikte Nuriye ve Semih'in sesini soluğunu kesmeye yönelik olduğunu anlayabilmek için alim olmak gerekmemektedir.

   

  İşte tam da bu nedenlerle, Çağdaş Hukukçular Derneği olarak bildirmek isteriz ki; gözaltındaki meslektaşlarımıza sahip çıkmanın yolu, bugün Nuriye ve Semih'e sahip çıkmaktan geçmektedir. 14 Eylül'de, iktidar odaklarının beklediğinden de kalabalık olmak, korkularını haklı çıkarmak, Nuriye ve Semih'in sesi, çığlığı olmak bizim boynumuzun borcudur.

   

   

  12 Eylül askeri faşist darbesinin yıl dönümünde gerçekleşen bu operasyonu da püskürteceğiz. Derneğimize yönelik bu saldırı ilk değildir, son olmayacağını da biliyoruz. Ancak iktidar odakları ve bugünün bezirganları da bilirler, hiçbir saldırıdan ezilerek çıkmadık, aksine bu saldırılar bizi güçlendirmekten başka bir işe yaramadı. Zira sizin alışılmış baskı aygıtlarınız, darbeleriniz, OHAL'leriniz, gözaltı terörleriniz, cinayetleriniz karşısında, bizim de her daim bir direnme geleneğimiz oldu. Bu hali ile sonuç yine değişmeyecek, siz kaybedeceksiniz, biz kazanacağız!

   

  Çağrımız yalnızca avukat kamuoyuna değildir;

   

  Çağrımız, bu coğrafyanın tüm demokratik güçlerine, direnenlerine, toplumsal muhalefetin bütün odaklarınadır. 

   

  Çağrımız bu coğrafyanın bütün direnişçi halklarınadır. 

   

  Çağrımız, bugün KHK zulmüne uğramış bütün kamu emekçilerinedir. 

   

  Çağrımız, sermaye politikaları altında bugün azgın sömürüye terk edilmiş tüm emekçileredir. 

   

  Üniversitelerinde hocasız bırakılmış öğrencilere, çocukları eğitim sistemindeki son değişikliklerle perişan edilmiş tüm anne-babalaradır.

   

  Hepinizi halkın avukatlarına, meslektaşlarımıza sahip çıkmak için 14 Eylül'de Nuriye ve Semih'in ilk duruşmasına katılmaya çağırıyoruz! Nuriye ve Semih'e sahip çıkmak bugün geleceğimize sahip çıkmaktır. Bu pervasız saldırı ancak böyle püskürtülecektir!