• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-12-15
 • Yakılıp-yıkılan Sûr'da direnişin yaşandığı yerlere 54 villa, 2 butik otel yapıldı, bunlar yandaşlara verildi

  Rant ve talana açmayı kafalarına koydukları her mekanı Bakanlar Kurulu’nun “acele kamulaştırma” kararlarının kapsamına alan burjuvazi ve devleti aynı şeyi direnişin ve tarihsel birikimin simgesi olan Sûr için de yapmıştı. Sadece Kürt halkı için değil, insanlık tarihi açısından da paha biçilmez değerde olan Sûr, şimdi yandaş müteahhitlere peşkeş çekilen tatlı bir rant alanı.

   

  Sadece bununla kalsa iyi... Kürt halkının tarihsel belleğinin de silinmesinin hedeflendiği bu rant-talan ve zorbalık taarruzunda aynı zamanda onun acıları üzerinde tepinecek bir gözü dönmüşlükle hareket ediliyor.

   

  Bu kadim mekanda önce katliam yapan, yakan-yıkan devlet şimdi de o unutulmaz direnişin yaşandığı bölgenin eğlence yerleri, otel ve villa yaparak Kürt halkının, özelde de Sûrluların acıları üzerinde tepiniyor.

   

  Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre, Bakanlar Kurulu’nun “acele kamulaştırma” kararı sonrası neredeyse tamamı için yıkım kararı verilen Sûr’da, evlerin yıkımı sürüyor. Halkın uzun süre direniş gösterdiği Alipaşa Mahallesi’nde yıkılacak evlerin etrafının bariyerlerle çevrilmesi nedeniyle fiili bir yasak söz konusu. Ancak ev sahipleri, son ana kadar da evlerinden çıkmamaya kararlı.

   

  Evler bir bir yıkılırken, yıkılan evlerin yerine temeli atılan betonarme, yapma taşlardan yapıların inşaat çalışması da tüm hızıyla sürüyor. Yıllarca Sur halkının yaşam alanı olarak kullanılan mekânların üstüne butik otel ve villa olarak kullanılacak yapılar inşa ediliyor.

   

  Yandaşlara parsel parsel satıyorlar

   

  Yıkım için her yolu deneyen yetkililer, mahallenin elektrik ve suyunu kestikten sonra mahallenin etrafını bariyerlerle çevirerek, evini terk etmek istemeyenleri de baskı altına alıyor. Mahallede halen yaşamaya çalışanlar sık sık polis ve müteahhitlerin tehditleriyle karşı karşıya kalıyor. Toplam 54 villanın ve iki butik otelin yapıldığı yerlerin ise şimdiden yandaşlara verildiği iddia edildi.