• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2017-11-08
 • Bütün dünyada yapılan 100. yıl etkinliklerinin en büyüğü Rusya’da gerçekleşti

  YAŞANACAK DÜNYA

   

  Ekim Devrimi’nin 100. yılını kutlamak ve Bolşevikleri anmak üzere Leningrad’da Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin (KPRF) düzenlediği bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe değişik uluslardan örgüt ve partiler de katıldı.

   

  Yürüyüş, Lenin’in 1917’nin Nisan ayında Petrograd’a döndüğü Finlandiya İstasyonu’ndan başladı ve Avrora Zırhlısı’nın şu anda demirli olduğu noktaya doğru gerçekleştirildi.

   

  Ekim Devrimi ve sosyalizm mücadelesine ilişkin çeşitli dillerde atılan sloganların birbirine karıştığı coşkulu yürüyüşün ardından 1917’de top atışlarıyla Kışlık Saray baskınının işaretini veren Avrora Zırhlısı’nın önünde miting düzenlendi.

   

  Devrimin Leningrad’tan (St. Petersburg) sonraki merkezi başkent Moskova’da da kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi. Öğle saatlerinde Büyük Bronnaya Sokağı’nın Puşkin Meydanı ile kesiştiği noktada toplanan göstericiler önce Kızıl Meydan’a açılan Tverskaya Caddesi (eski Gorkiy Caddesi) boyunca yürüyüşe geçti. Sayıları on binleri bulan kalabalığın Devrim Meydanı’na varmasıyla miting başladı.

   

  Başta Küba ve Venezuela olmak üzere pek çok ülkeden parti ve örgütlerin katıldığı miting, geç saatlere kadar sürdü. Gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti.