• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-19
 • İnşaat İş, Rönesans Piazza'da inşaat baronlarının tüm ayak oyunlarına rağmen bir kez daha kazandı

  İnşaat İşçileri Sendikası’nın, Rönesans Maltepe Piazza şantiyesinde iki ayrı taşeron firma tarafından ücretleri ödenmeyen üyeleri için satış ofisi önünde başlatacakları direniş aynı günün akşamında kazanımla sonuçlandı.

   

  Eylemin başlamasına birkaç saat kala taşeron firma Kepes’in İnşaat-İş’le bir görüşme talep ederek alacaklı üyelerinin tüm haklarını ödemesi üzerine sendika bir yazı yayımlayarak, direnişi sadece taşeron firma Yurt Isı’da çalışırken parasını alamayan bir üyesi için başlatacağını aktarmıştı.

   

  Taşeron firma Yurt Isı patronunun da görüşme talep etmesi üzerine görüşme sağlayan İnşaat-İş, görüşmede patronun üyesinin hak ettiği ücreti ödememesi üzerine direnişe devam karar aldı. Rönesans Maltepe Piazza şantiyesinin satış ofisi önünde direnişe geçen sendika yöneticilerinin etrafı özel güvenlik elemanlarının etten ördüğü duvarla çevrilerek, pankartlarının görünmemesi sağlandı.

   

  Ardından sendika yöneticileri ile tartışmaya giren Rönesans patronları, ücretini ödemedikleri işçiye ve sendikaya ‘haksız para’ talebinde bulundukları gerekçesiyle direnişi yasaklama çabasına giriştiler. Bununla da yetinmeyen Rönesans patronları, polisi getirerek direnişi “yasadışı” ilan etmeye çalıştılar. Polisin direnişi devam ettirmeleri halinde gözaltı işlemi yapacağını belirtmesine rağmen sendika temsilcileri ‘hiçbir yere gitmiyoruz, kimseden de korkmuyoruz’ açıklaması yaparak, direnişe devam ettiler.

   

  Rönesans patronlarının oynadığı ayak oyunlarına ilişkin bir açıklamada bulunan İnşaat-İş, “Daha önce onlarca örneğine rastladığımız bu iddiaların arka planında yatan asıl gerçeği biliyoruz” diyerek şunları vurguladı;

   

  “Ne zaman işçi arkadaşlarımız emeğinin ve alın terinin karşılığını istese ya ‘haksız para’ istiyoruz ya da ‘biz ödemeyi yaptık, gidin taşeron firmadan paranızı isteyin’ cümleleriyle karşılaşıyoruz.

   

  Ama gelin görün ki, sonuç itibariyle bu parayı ya alıyoruz ya alıyoruz. Bizim ne inşaat baronlarına ne de onların taşeron patronlarına yedireceğimiz bir kuruş hakkımız yok. Emeğimizin ve alın terimizin son kuruşunu alana kadar mücadele edeceğiz.”

   

  Gün içinde devam eden direnişe dair akşamüstü açıklamada bulunan İnşaat-İş, “Rönesans ve taşeron firma Yurt Isı patronlarının her türlü karalama, yıldırma ve sendikamızın meşruluğunu tanımama adına yaptıkları ayak oyunlarına rağmen direnişi işçi arkadaşımızın tüm haklarını alarak kazandık”  dedi.

   

  Rönesans patronlarının ‘Haksız para’ talebinde bulunduklarını iddia ederek ‘siz sendika değilsiniz’ diyecek kadar kendinden geçtiklerini belirten İnşaat-İş, açıklamasını “Rönesans patronları, direnişin karşında geri adım atarak işçi arkadaşımızın alacağı tüm ücreti yasal belgelerin altına imza atarak ödemeyi kabul etti.

   

  İnşaat işçilerinin örgütsüzlüğünü fırsat bilerek yasal haklarını dahi ödemeye yanaşmayan inşaat patronlarına direnişin ve sendikamızda örgütlü olmanın gücünü bir kez daha gösterdik” diyerek bitirdi.