• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-12-27
 • Şırnak Valiliği, Roboski Katliamı’nın 6. yıl dönümünde yapılacak anmaya “her aileden bir kişi” sınırlaması getirdi

  Kaçakçılık” yaptıkları biline biline TSK’nın savaş uçaklarıyla bombardımana tutularak katledilen 34 Roboskili Kürt köylüsünü anmaya da Şırnak Valiliği tarafından OHAL gerekçesiyle sınırlama getirildi. 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen ve esasında tüm bir Kürt halkına “ezeriz” mesajı verilmek istenen katliamda hayatını kaybedenler için mezarları başında yapılacak anmaya ailelerinden sadece birer kişinin katılması buyuruldu.

   

  Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, katliamın 6. yıldönümünde katledilenlerin mezarı başında yapılacak anma etkinliğine iki gün kala Uludere Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu, Roboski ve Gülyazı köy muhtarları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Yakınoğlu, Şırnak Valiliği’nin OHAL’i gerekçe göstererek aldığı, anmaya “her aileden bir kişi katılacak” kararını aktardı.

   

  Roboskili aileler, her aileden bir kişinin katılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, anmayı gerçekleştireceklerini söyledi. Perşembe (28 Aralık) yapılması planlanan anmaya HDP ve CHP milletvekilleri, Diyarbakır Barosu heyeti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katılacağı kaydedildi.

   

  Ayrıca, köyde bulunan Ömer Halis Demir Anadolu Lisesi öğrencilerinin de anmaya katılması yasaklandı. Okul yönetimi yaptığı duyuruda 28 Aralık günü ders saatleri içerisinde okula gelmeyen öğrenciler hakkında tutanak tutulacağını, hiç gelmeyen öğrenciler hakkında ise soruşturma açılacağını belirtti.