• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-09-17
 • Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Vakıfbank ile KampüsKart anlaşması imzaladı

  Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Vakıfbank ile KampüsKart anlaşması imzaladı.

   

  Rektörlük’ten yapılan açıklamada aynı zamanda Vakıfbank kartı olan KampüsKart’ın okuldaki geçerli tek kart olacağı duyuruldu.

   

  Eğitim-Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi, konuya ilişkin açıklamasında; KampüsKart’ı almayan öğrencilerin okula dahi alınmayacağını belirtti. Açıklamada şunların altı çizildi:

   

  "Ankara Üniversitesi, Kampüs Kart’a başvuru yapmayanların kampüslere girmelerinin, yemekhanelerden, diğer sosyal tesislerden ve kütüphaneden yararlanmalarının mümkün olmayacağını belirterek üniversite bileşenlerini bu kartlara başvurmak zorunda bırakmaktadır. Üniversitelerin ticarileştirilmesinin ve şirket mantığıyla yönetilmesinin bir ayağı olan Kampüs Kart’ın zorunlu hale getirilmesi ile üniversitenin bir parçası olmanın koşulu, kişisel bilgileri bankayla paylaşmak ve 'müşteri' olmayı kabul etmek olacaktır. Yüksek güvenlikli duvarlarla çevrelenen kampüsler, yalnızca banka müşterilerine açık olan ve onların da her an gözetim altında tutulduğu mekânlara dönüştürülmektedir."

   

  Kampüs Kart almak için başvuru yapılmayacağı belirtilen Eğitim-Sen açıklamasında, uygulamanın, akademisyenler ve öğrencilerin kişsel bilgilerinin güvenliği açısından da tehdit oluşturacağı vurgulandı