• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2018-01-13
 • Kürt düşmanlığı bu kez de Varto'daki 'İsmail Ronahi Mezarlığı'nın iş makineleriyle tümüyle yıkılmasına yansıdı

  Kürt düşmanlığı ve korkusu rejimin çürümüşlüğünü içten içe derinleştirmeye devam ediyor. Ölülerin kabirleriyle uğraşmak, onları tahrip etmek, cenazeleri mezarlarından çıkarmak, kabirleriyle birlikte parçalamak çürümenin boyutlarının tercümesidir.

   

  Bir halkın manevi-moral dünyasında önemli bir yerde duran tüm sembolleri düşmanlaştırmak, bu düşmanlığı ölülere kadar vardırmak dipsiz bir katran kuyusunda boğulmakla eşanlamlıdır. Aynı zamanda o halka “ölünüz de diriniz de düşmanımdır” mesajı salmaktır. Elbette ki “istediğim Kürt olmazsanız”! Tek tipleştirme dayatmalarımızı kabul etmez, tarihinize sırtınızı dönmez ve hafızanızı silmezseniz…

   

  Son aylarda ardı ardına saldırılan gerilla mezarlarına bugün de Muş'un Varto ilçesine bağlı Kolan köyünde bulunan “İsmail Ronahi Mezarlığı” eklendi.

   

  Geçtiğimiz günlerde de Bitlis’teki Garzan Mezarlığı, iş makineleriyle yıktırılarak 267 cenaze İstanbul Adli Tıp Kurumu'na götürülmüştü. Amed’teki mezarlıklara salıdırılarsa artık sistematik bir nitelik kazandı.  

   

  Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 2015’te uçaklarla bombalanan ve içerisindeki cemevi ile birlikte tahrip edilen Muş'un Varto ilçesi Kolan köyündeki “İsmail Ronahi Mezarlığı” bir kez daha saldırının hedefi oldu.  

   

  27 PKK'linin mezarının olduğu “İsmail Ronahi Mezarlığı”, 11 Ocak’ta askerler tarafından iş makineleriyle tümden yıkıldı. 10 Ocak gecesi Kolan köyünün etrafını saran askerler sabah saatlerinde iş makineleri ile birlikte mezarlığa girerek yıkıma başladı. 27 cenazenin yerinde olup olmadığı veya taşınıp taşınmadığı hakkında bilgi edinilemedi. 

   

  'Cenazelerin oradan alındığını görmedik’

   

  İsmini vermek istemeyen bir köylü, gördüklerini şöyle anlattı:

   

  10 Ocak gecesi köyde çok yoğun bir askeri hareketlilik gözlemledik. Köyün tüm yollarını kapattılar. Sabaha doğru ise mezarlığın yanında 2 kepçe, 2 kamyon ve mezarlıktan uzak bir noktada ise 1 ambulans gördük. İki gün boyunca oradaki tüm mezarlık yerle bir edildi. Hatta hafriyatları bile taşınarak, mezarlık tamamen yok edildi. O mezarlıktan cenazelerin götürülüp götürülmediğini bilmiyoruz. Ama ambulansa hiçbir cenazenin taşındığını görmedik. Ambulans zaten mezarlığa uzak bir yerde duruyordu. Cenazelerin çıkarılıp çıkarılmadığını, ya da oradan alınıp alınmadığını bilmiyoruz. Çünkü oraya ulaşmamız şuan mümkün görünmüyor. Bu mezarlık 2014 yılında yapılmıştı.