• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-03-16
 • Newroz, korkunun o karanlık kuyularında acizleşerek sonunu beklemek yerine; güçlü bir irade ve “E di bese!” haykırışıdır

  Direniş, adanmışlık, emek, zulme karşı başkaldırı gibi evrensel değerlerle özdeşleşmiştir Newroz… Ezilen insanlığın kolektif doğrularının simgesidir. Yazılı olmadığı halde asırlar boyunca unutulmaması, her tarihsel dönemeçte güç alınacak bir imgeye dönüşerek yeniden üretilmesi bundandır.

   

  Hakikat ve erdem, zulme boyun eğmemekte düğümlenmiştir. Zulmün dayattığı yozlaşmaya bir yerde dur demektir. Korkuyla örülen, hiçleşmeyi dayatan o karanlık duvarları Kawa’nın balyozuyla parçalamaktır. Korkunun o karanlık kuyularında acizleşerek sonunu beklemek yerine; güçlü bir irade ve “E di bese!” haykırışıdır.

   

  Tüm Ortadoğu halklarının bayramıdır Newroz!  Kürt halkına dayatılan hiçleşmenin görkemli bir direnişle kırılması ve o direnişin içinden var edilen binlerce, on binlerce Kawa’yla güncellenmesi sayesinde bugünümüze ve geleceğimize yeniden girmiş ve giderek evrensel bir nitelik kazanmıştır.

   

  Sınırsız anlamlar taşıyan ve bir söylence olmaktan çıkıp direniş bayrağına, güç alınan değerler sistemine dönüşen Newroz’un bugünkü anlamı dayatılan itaate, teslimiyet ve çürümeye HAYIR demekte düğümlenmektedir.

   

  Dünyanın emperyalist vampirler ve onların attığı kırıntılardan beslenen işbirlikçileri arasında kızışan rant-talan ve egemenlik savaşlarıyla kanatıldığı, mazlum halklarının bu savaş ve yıkımın ağır faturasını ödediği, dünya işçi sınıfı ve emekçilerin onların iştahını doyurmak için daha fazla ter ve can sunduğu bu koşullarda; dayatılan itaate-köleliğe karşı temiz bir isyan bayrağıdır Newroz!

   

  Emperyalist kapitalist sisteme, sömürü ve her türlü eşitsizliğe, doğanın insanla birlikte yok oluşa doğru sürüklenmesine, kadının artık taşınamaz hale gelen kölelik zincirlerine HAYIR demektir!

   

  Kürdün yürek dağlayan “heval su, su” inlemelerine insanca bir tahammülsüzlükle “HAYIR, yapamazsınız” demektir! Bodrumlarda yakılmasına, yıkılan kentlerinin çevresinde kurduğu çadırlarla tutunmaya çalışmasına bile tahammül etmeyen zebanilere HAYIR demektir!.. Newroz, Mehmet Tunç’un Cizre bodrumlarından haykırdığı “teslim olmayacağız!” çığlığı ve iradesidir.  

   

  Gencin gözbebeklerinde büyüyen geleceksizlik “umarsızlığına”; geleceği, hayatı, dirilişi anlatan Newroz renkleriyle HAYIR diyebilme cüretidir!

   

  Newroz, halklar arası ayrımın üstüne çıkan bir fedakarlık ruhu ve adanmışlıktır. Demirci Kawa tüm Ortadoğu halklarının başına bela olan Dehak’ın kafasını canını ortaya koyarak balyozuyla parçalarken bize bu vasiyeti bırakmıştır. Bugünün cehennemi koşullarında bunu üretmek, geleceğe yol açmaktır görevimiz…

   

  Faşizmin koyulaşması, sömürünün katmerlenmesi anlamına gelen her şeye karşı insanlığın özgürlük dünyası düşüyle HAYIR demek…