• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-09-08
 • Hileli iflas yoluyla hakları gasp edilen Real işçileri Güneşli Metro önünde eylem gerçekleştirdi

  Real Hiper Marketleri işçileri tazminatsız işten çıkarılmalarını protesto etmek için aynı şirket bünyesinde bulunan Metro market önünde eylem yaptı. İşçiler, Real ve Metro marketlerin bağlı olduğu Beğendik Grup'u, mağdur ettiği 1700 işçinin hakkını vermeye çağırdı.

   

  Güneşli'deki genel müdürlük önünde bir araya gelen işçiler adına yapılan açıklamada, "İşine son verilen bizlerin tüm haklarından hem Beğendik Grubu hem de Metro AG sorumludur. Bu nedenle haklarımızı almak için günlerdir İstanbul'da, Konya'da, Ankara'da Metro ve Beğendik mağazaları önünde eylemlerimiz sürüyor" denildi.

   

  Hileli iflas yoluyla gasp edilen haklarımızı alana kadar Real marketin bağlantılı olduğu Beğendik ve Metro mağazaları önünde yasal-meşru eylemlerimizi sürdüreceğiz denilen açıklama “Haklarımızı alana kadar yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz" diyerek bitirildi.

   

  Eylemin ardından işçilerin Real Hiper Marketleri Zinciri A.Ş'de geçen çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatlarının ödenmesi talebiyle genel müdürlüğe ihtarname verildi.

   

  13 Real mağazasından 9'u hileli iflas yoluyla kapatılmış, bu iş yerlerinde çalışanlar tazminatsız olarak işten çıkarılmıştı.