• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-20
 • PTT’de temsil ve ağırlama giderleri bütçesinden milyon liralık kişisel harcama yolsuzluğu

  2016’da PTT temsil ve ağırlama giderleri 6.6 milyon lirayı buldu. Temsil ve ağırlama gideri olmaktan ziyade ‘temsili ağırlama gideri’ olarak harcanan paranın; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İtibarda tasarruf olmaz’ felsefesiyle harcanmış olduğu söylenebilir.

   

  Rapora göre; 2016'nın Mart ayında PTT Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Bozgeyik, tören, temsil ve ağırlama giderleri adı altında 8 ay içinde 478 bin lira harcadı. Önceki Genel Müdür Harun Maden'in ise 4 ayda 273 bin lira kişisel harcama yaptığı ortaya çıktı. Yapılan harcamalarda daha çok kıyafet alımına rastlanırken, yüklü miktarda market alışverişi, gümüş takı, altın, otel konaklamaları gibi çok sayıda kişisel harcamanın yapıldığı belgelendi.

   

  Müdüre sınırsız harcama yetkisi

   

  Önceden, yönetim kurulu üyeleri ve başkan için aylık temsil ve ağırlama gideri harcamaları 2.750 lirayla sınırlıydı. Yönetim kurulu kararıyla yapılan yeni düzenleme ise genel müdüre “sınırsız” harcama yetkisi verdi. Aralık 2015’te yapılan bu yeni düzenlemeye istinaden; PTT'nin kurum olarak yaptığı temsil ve ağırlama giderlerinin toplamı, 2016 yılında bir önceki yıla göre 1 milyon 700 bin lira artış gösterdi.

   

  Müdüre sınırsız harcama yetkisiyle gelen yüzde 34.7’lik kaçınılmaz harcama artışının Sayıştay raporunca ‘flu’ olan fotoğrafı bizce epey yüksek çözünürlükte: “Genel Müdürlük makam harcamalarının büyük bir kısmının Genel Müdür'ün kişisel harcamalarının olabileceği değerlendirilmektedir.”

   

  Sadece genel müdür değil

   

  2015 Aralık’ta yapılan düzenleme; müdürün harcama yetkisini ‘sınırsızlamak’la kalmamış, diğer kadroların harcama limitlerini de arttırmıştı.

   

  Bu limit artışını 'balık' hesabıyla somutlayabiliriz. Şöyle ki; yapılan denetimde, bir daire başkanının Ankara Kızılay'daki bir balık pişirme evinden, bir yılda 133 kez balık alıp, toplam 9.414 lira harcadığı ve faturaları da PTT'ye ödettiği belirlendi.

   

  Trajikomik bir para puan öyküsü

   

  Yolsuzluğu, PTT KİT Alt Komisyonu Toplantısı'nda da dile getiren CHP milletvekili Atilla Sertel, rapordan, durumun suyunun ne kadar pervasızca çıkarıldığını gözler önüne seren bir kesit aktardı. Sertel “Önceki Genel Müdür Harun Maden döneminde; bir mağazadan yapılan takım elbise ve gömlek alımı kapsamında genel müdür adına 3.077 TL ve 1.349 TL tutarında taksitlendirilmiş fatura olduğu, bu alışveriş karşılığında 1.403 TL para puan kazanıldığı, kazanılan para puan karşılığında da alışveriş yapıldığı ve harcanan para puanın ödeme yapılmış gibi gösterilerek PTT'den tahsil edildiği rapora yansıdı.” dedi.

   

  Ucu bucağı yok

   

  Sayıştay raporunda; yılbaşı kutlaması harcamalarından balık alışverişlerine, market giderlerinden kıyafet alışverişlerine, uçsuz bucaksız bir ‘temsili ağırlama gideri’ yer alıyor.

   

  Öte yandan, Kenan Bozgeyik'in Sayıştay denetçilerine hakaret ettiği ve rapora yansıyanların art niyetli olduğunu söylediği Sayıştay denetçileri tarafından ifade ediliyor.

   

  Sayıştay raporundaki bir başka ayrıntı ise, Harun Maden'in 2015'te ne kadar harcama yaptığı bilinmiyor oluşu.