• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-16
 • Posco Assan'da 2 kişiyle başlayan sendikal kıyım 25 kişiye ulaşınca işçiler bir süre iş durdurdu

  Türkiye’nin en zenginleri listesinin 19. sırasında yer alan Kibar Holding ve Güney Kore menşeili Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli’nde kurulu bulunan Posco Assan’da iki işçiyle başlayan sendikal kıyım, 25 işçiye ulaştı.  

   

  Türkiye’nin ilk ve tek paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisine sahip olmakla övünen; Arçelik, Vestel, Teka, Indesit gibi beyaz eşya üreticilerinin en önemli tedarikçisi konumunda olan ve Samsung gibi dünya devlerinin de tedarikçiliğine soyunan Posco Assan’da işçiler DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda (BMİS) örgütlendiler.

   

  Sendikal örgütlenmeden haberdar olan patronlar, ilk önce iki işçinin işine son verdiler. Arkadaşlarının kıyıma uğramasına tutum alan işçiler yemek boykotu yaparak tepkilerini göstermişti.

   

  İşçi kıyımının devam etmesi üzerine fabrikanın hadde bölümü dışındaki bölümlerinde işçilerin bir süre iş durdurduğu öğrenildi.

   

  Evrensel’in haberine göre önceki gün gece vardiyasında çalışan 3 işçinin daha işine son verildi. 16:00-24:00 vardiyasında çalışan işçiler işten atmaları protesto etmek için alkışlarla turnikelerden geçerek fabrikanın dışına çıktı. Servislerin hareket etmesine izin vermeyen işçiler yaklaşık bir saat boyunca fabrikanın önünde bekleyişlerini sürdürdü.

   

  Posco Assan yönetiminden ise gece 00:30’da bir grup işçinin telefonuna işlerine son verildiği mesajı geldi. 00:00-08:00 vardiyası için fabrikaya gelen ve içeride bulunan bazı işçilerin de telefonlarına mesaj geldiği bunun üzerine hadde bölümü dışındaki bütün hatlarda işçilerin üretimi durdurduğu belirtildi.

   

  Posco Assan’da işten atılan işçi sayısının toplam 25 olduğu öğrenildi.