• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-21
 • Posco Assan'da sendikalaştıkları için kıyıma uğrayan işçi sayısı 90'a çıktı, işçiler fabrika önünde direnişe başladı

  Kocaeli-Alikahya’daki Asım Kibar OSB’de kurulu bulunan Posco Assan fabrikasında kötü çalışma koşullarına, güvencesizliğe, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin olmamasına, düşük ve düzensiz ücretlere karşı DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda (BMİS)  örgütlendikleri için işten atılan işçilerin sayısı 90’a ulaştı. Sendikal yetkinin alınması aşamasında başlatılan kıyımı “yüz kızartıcı suç” ve “performans düşüklüğü” gibi klasik işçi düşmanı gerekçelere dayandıran fabrika yönetiminin bu tutumuna karşı işçiler, fabrika önünde direniş başlattılar.

   

  Sendikal örgütlenmeden yetki başvurusu yapıldığında haberdar olan fabrika yönetimi, iki işçiyi işten atarak başlattığı kıyım sürecini parça parça büyüterek 90 kişiye kadar çıkardı. Önceki gün Kocaeli Valisi’yle Posco Assan yönetimi arasında bir görüşme gerçekleştirilmiş, bu sırada fabrika önüne de TOMA’lar ve polis yığınağı yapılmıştı. Valiyle görüşmeden çıkacak sonucu bekleyen işçiler, kıyıma uğrayanların sayısının artmasıyla karşılaştılar.

   

  Bu tutuma karşı bugün fabrika önünde bir araya gelerek bir süre oturma eylemi yapan işçiler daha sonra yaptıkları açıklamalarla sendikal örgütlenmenin anayasal bir hak olduğunu hatırlatıp, sorunun bir an önce çözülmesini istediler.

   

   

  Grevdeki işçiler adına açıklama yapan Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, günlerdir hukuksuz bir durum yaşandığını belirterek, "İşten çıkarılan arkadaşlarımız olarak burada yaşanan durum ile ilgili açıklamalar yapıldı. Yaşanan kepazelik ile ilgili gerekli yerler bilgilendirildi ve bu durum bir an önce çözülmeli” dedi.

   

  İşçilerin sendikalaşmak istedikleri için işten atıldığına vurgu yapan Çelik, şöyle dedi: “Türkiye’nin her yerinde işçiler sendikalaşıyor. Her iş yerinde işçiler bu gerekçelerle işten atılıyor. Burada farklı bir durum söz konusu. İşçiler yüz kızartıcı suç olarak nitelendirilen 25/2 maddesi gereğince işinden edildi.  Bu maddeden işten çıkarılmak demek işçinin bir daha iş bulamaması demekti, buda işçiyi açlığa mahkum etmektir.” 

   

  ‘Güvendikleri yasalarla işten atıldılar’

   

  Çelik'in ardından konuşan Birleşik Metal İş Örgütlenme Genel Başkanı Hami Baltacı da, işçilerin bayram, hastalık demeden şirket için çalıştığının altını çizerek, "Yasanın tanıdığı bir hakkı kullanan işçiler yasalarla işten atıldı” diye belirtti. Yasaları belirleyen parlamentoyu da eleştiren Baltacı, “İnsanlar böylesi gayri insani bir durum ile karşılaşıyorlar. O koltukta oturanlar dönüp kendilerini bir sorgulasınlar. O koltuklar neden işgal ediliyor. Bu yasalar o parlamentoda oturanların namuslarıdır ve namuslarına sahip çıksınlar” diye belirtti.  

   

  ‘Bu vicdan sizi boğar’ 

   

  Baltacı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a seslenerek “Ey Cumhurbaşkanı, Başbakan; bu vicdan sizi boğar. İnsanlar kış kapıdayken açlıkla terbiye edilmez. Emeğiyle onurlu bir yaşam mücadelesi verenlere hırsızlığın, soygunculuğun kapısını mı açıyorsunuz” diye belirtti. Yetkilileri göreve çağırarak, “Bu insanların mağduriyetini ortadan kaldırın. İnsanlar işine, ekmeğine biran önce geri dönsün” dedi.

   

  İşçilerin fabrika önündeki bekleyişi devam ediyor.