• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-02
 • Petrol-İş'in sendikal yetki aldığı Poliya Polyester'de dört işçi 25/2'den işten atıldı!

  OHAL koşullarının da sağladığı mutlak özgürlük haliyle patronların sendika düşmanlığı tavan yapmış durumda. Bu seferki adres de kötü çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı Petrol-İş Sendikası’nda örgütlenen Çerkezköy’deki Poliya Polyester işçileri.

   

  Petrol-İş’in çoğunluğu sağladığı fabrikada yetki alması üzerine patron dört işçiyi işten atarak sendikal örgütlülüğün altını boşaltmaya girişti. İşçi kıyımıyla birlikte yetkiye de itirazda bulundu.

   

  Sendikal çalışma yaptıkları için işten atılan işçiler, patronların her derde deva olarak kullandıkları kötü ünlü 25/2  (yüz kızartıcı suç) maddesiyle kıyıma uğradı. Yani tüm hakları gasbedilerek…

   

  Bu saldırıya karşı direneceklerini söyleyen işçiler Evrensel’e, “Aramızda 5 yıldır, 8 yıldır çalışanlar var. Bu zamana kadar atmadı, sendikalaşınca attı. Tazminat vermemek için bu maddeyi gerekçe gösterdiler” dedi.

   

  Poliya Polyester işçileri, “Çalışma ortamları çok kötü, kimyasallar kullanılıyor. Şartlarımız düzelsin, evimize iki tane fazla ekmek götürelim diye bunu yaptık. Sendikalı olarak işe geri dönene kadar direneceğiz” diye konuştu.