• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-10-30
 • Yeniköy Mezarlığı’nda HPG ve YPS’lilere ait bazı mezarların taşları polislerce kırıldı

  Kürt halkına dönük ırkçı-şoven histerinin döne döne köpürtüldüğü bu günlerde aynı zamanda bu illetin nasıl bir çürüme yarattığına da hep birlikte tanık oluyoruz. Günlerdir sosyal medya hesapları üzerinden yapılan “Diyarbakır’ın göbeğinde terörist mezarları var” paylaşımları ve hemen akabinde gerilla mezarlarının bir gece yarısı polis tarafından tahrip edilmesi bu çürümenin hem resmi hem de toplumsal boyutları konusunda oldukça çarpıcı veriler sunuyor.

   

  Bir halkın ölüleriyle, manevi-moral değerleriyle uğraşacak bir düzeye inmiş olmak şovenizmin-düşmanlığın çürütücülüğünün en çarpıcı ifadesi değil de nedir?

   

  Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda HPG ve YPS’lilere ait mezarlar sabaha karşı polislerce tahrip edildi. Mezar taşlarının kırılarak etrafa saçıldığını fark eden halk, parçalanan taşları mezarın başında topladı. Mezarların tahrip edildiğini fark eden insanlar duruma tepki gösterdi.

   

   

  Haberi alan ailelerin de mezarlığa gelerek, ölülerine bile rahat verilmediğini, yapılanın dinde yeri olmadığını vurguladıkları öğrenildi.

   

  Haberde, bir kaç gün önce mezarlığa gelen sivil polislerin, mezarlık görevlisine üzerinde “şehit”, “gerilla” yazan tüm taşları yerinden sökeceklerini söylediği de belirtildi.

   

  Kürt halkının zorlu mücadelelerle elde ettiği tarihsel-toplumsal kazanımların her alanda nasıl bir saldırganlıkla karşı karşıya olduğunu biliyor, yaşıyoruz. Bu saldırganlığın o kazanımların yaratılmasında emeği ve kanı olan gerillaların mezarlarına kadar genişlemesi; ırkçılığın, şovenizmin ve düşmanlığın nasıl bir boyut kazandığının açık ifadesidir. Bunun iflahı da zordur!