• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-12-30
 • Kürt illerinde polis araçlarıyla işlenen cinayetlerde bir çocuk daha hayatını kaybetti

  Kürt illerinde yaşanan zırhlı araç cinayetleriyle son bir yılda 30’un üzerinde insan yaşamını yitirirken –ölenlerin çoğu çocuk- bu cinayetlere sivil polis aracıyla işlenen bir yeni cinayet daha eklendi.  

   

  Amed’te ‘seyir halindeki’ sivil polis aracının çarptığı 5 yaşındaki Ferhat Dalkılıç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

   

  Şehir merkezinden Dicle Üniversitesi mevkiine doğru giden sivil minibüs tipi polis aracı dün saat 17.00 sularında Seyrantepe Kavşağı'nda 5 yaşındaki Ferhat Dalkılıç'a çarparak katletti.

   

  Dicle Üniversitesi acil servisine kaldırılan Dalkılıç yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

   

  Yine Amed’te özel harekât şube müdürlüğüne ait zırhlı bir araç, 27 Nisan 2016’da Yenişehir ilçesindeki Gevran caddesinde 76 yaşındaki Hatun Elhaman’a çarparak ölümüne neden olmuş, aracın sürücüsü olan özel harekât polisi Ö.Ö. hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan iki yıldan altı yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

   

  İki gün önce Diyarbakır 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada katil polise ödül gibi ceza veren mahkeme heyeti, sanığın "kişilik özellikleri, duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurulduğunda, yeniden suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaate varılması ve işlediği suç nedeniyle dosyaya yansıyan somut bir maddi zarar bulunmaması nedeniyle” cezayı beş yıl erteleyerek üç ay ehliyetine el konulması kararı vermişti.