• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-06-19
 • TİS görüşmelerinden sonuç çıkmayınca PETKİM işçilerİ giriş çıkışları kapattı

  Petrol-İş, Geçtiğimiz cuma günü Star Rafinerisinde örgütlü 9 işçi için yapılan görüşmede SOCAR yönetimi ile aralarında anlaşma sağlandığını duyururken, PETKİM patronları ile sürdürülen 10. TİS görüşmelerinde ise bir sonuç alamadıklarını duyurdu.

   

  Petrol-İş yönetimi Star Rafinerisinde örgütlü 9 işçi için 3 yıl üzerinden sözleşme imzaladı. Açıklama sonrası Petrol-İş Sendikasına 3 yıllık sözleşmenin kabulüyle geri adım attığı yönünde tepkiler geldi. Eleştiriler üzerine açıklamada bulunan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, “Star Rafinerisi için önceliğimiz haftalık çalışma saatlerinin 40 saat olarak düzenlenmesi, haftalık tatilin 2 güne çıkarılması, kıdem teşviklerinin ve genel ücret zamlarının SOCAR’a ait PETKİM’de çalışan işçilerin zam oranının altında kalmamasıydı. İşveren ile yapılan görüşmede tüm bu maddeleri kabul etmeleri ve ilk yıl belirlenen zam oranının 3 yıl boyunca kabul edilmesi şartıyla 3 yıllık sözleşme imzalanmıştır. Star Rafinerisi için sunduğumuz maddelerin kabulü örgütlü olduğumuz diğer iş yerlerimiz için de olumlu örnek olacaktır” dedi.

   

  Star Rafinerisi için imzalanan anlaşmada 3 yıllık zam oranı 1. altı ay için yüzde 9, 2. 3.ve 4. altı aylar için enflasyon oranı, 5. altı ay için enflasyon artı 4.27, son altı aylık dönem için ise enflasyon olarak belirlendi. Genel zam artışının dışında, iş sözleşmesinin 53. maddesinde yer alan sosyal yardımlara ilişkin zam oranı yüzde 11, diğer sosyal yardımlar için zam oranı ise yüzde 15 olarak; 2’li ve 3’lü vardiya primleri ise yüzde 25 ve yüzde 15 olarak belirlendi.

   

  İşçiler giriş çıkışları kapattı

   

  Petrol-İş, yine aynı gün içerisinde PETKİM patronlarıyla sürdürülen 10. TİS görüşmesinde ise anlaşmaya varılamadığını ve yeni bir görüşme tarihi alınmadığını duyurdu. 17 Haziran günü vardiyalara açıklamada bulunan Petrol-İş Sendikası yönetime daha önce sunduğu 2’li ve 3’lü skalanın kaldırılması, genel ücret zammı gibi taleplerinin kabul etmediği belirtti. Yapılan açıklamada işverenin hiçbir maddeyi kabul etmeden 3 yıllık sözleşme dayatmasıyla, sözleşmeyi Yüksek Hakem Kuruluna götürmek istediğini ancak tüm işçilerin 19 Haziran Pazartesi günü her türden eyleme hazırlıklı gelmeleri duyuruldu. Bundan sonraki süreçte Petrol-İş, PETKİM yönetiminin anlaşmaz tavrını kabul etmeyeceğini duyururken, işçiler de kararlılıklarını ifade ettiler.

   

  17 Haziran’da yaşanan bu gelişmelerden sonra işçiler bu sabah, Petkim yönetiminin dayatmalarına karşı iş bıraktı. Diğer vardiyalardaki işçilerde bu sabah rafinerinin önüne gelerek giriş çıkışları kapattı.